داستان موفقیت پیر امیدیار؛ بنیانگذار اولین فروشگاه اینترنتی در جهان !

پیر امیدیان

داستان موفقیت پیر امیدیار؛ بنیانگذار اولین فروشگاه اینترنتی در جهان !

پیر امیدیار ( Pierre omidyar) یک کارآفرین ایرانی آمریکایی متولد فرانسه و بنیان گذار و رئیس سایت Ebay است. موفقیت بازار آنلاین موجب شد که امیدیار در سن ۳۱ سالگی به یک میلیاردر تبدیل شود. امیدیار و همسرش شبکه خیریه امیدیار (Omidyar Network) را ایجاد کردند تا فرصت هایی بشردوستانه را برای سازمان های غیرانتفاعی  و عام المنفعه سراسر جهان فراهم کنند.

راه اندازی eBay و گسترش کسب و کار

داستان شکل گیری وبسایت eBay، بزرگ ترین حراجی آنلاین جهان به تابستان ۱۹۹۵ برمی گردد زمانی که پیِر با پالما وزلی (همسر فعلی خود) نامزد کرده بود. آن زمان، پالما کلکسیونرِ یک نوع بسته بندی آبنبات به نام Pez بود و در نظر داشت مجموعه ی خود را تا حد ممکن کامل کند و در همین راستا از پیر کمک خواست.

امیدیار برای کمک به نامزد خود، صفحه ای در وبگاه شخصی اش به نام Auction Web برنامه نویسی کرد تا سایر کلکسیونرها نیز بتوانند از طریق آن کلکسیون خود را برای حراج عرضه کنند. این صفحه به پاملا امکان خرید و فروش آنلاین و ارتباط با دیگران را می داد.

اگر به افراد فرصت انجام کار درست را بدهی، به ندرت پیش می آید که ناامید شوی

پیر امیدیار

حراجیِ وب (که بعدها eBay نامیده شد) اولین بار در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد و تنها به عنوان یک انجمن آنلاین برای خرید و فروش اقلام مختلف برای عموم بود. در کمال تعجب، اولین فروش این حراجی کلکسیونِ بسته بندی های آبنبات Pez نبود بلکه یک اشاره گر لیزری شکسته بود!!

Clinton Global Initiative Brings Business And World Leaders Together

پیر امیدیار سه ماه پس از راه اندازی، از دوست خود جف (Jeff)، به منظور بهبود عملکرد و ایمنی سایت کمک گرفت. از طرف دیگر پیشرفت این حراجی آنلاین همچنان ادامه داشت و تا اواسط سال ۱۹۹۶ این سایت روزانه حدود ۸۰۰,۰۰۰ مزایده انجام داد. در کمال تعجب این صفحه با چنان استقبالی از سوی خریداران و فروشندگان مواجه شد که پیر مجبور شد برای حراجی اش یک وبگاه مستقل درست کند.

همان موقع بود که اسم حراجی را به eBay تغییر داد. با دریافت هزینه بین ۲۵ سنت تا ۲ دلار برای قرار دادن هر آگهی حراج و درصد جزئی از هر فروش، توانست به راحتی به درآمد خوبی از محلی که برای اجماع خریداران و فروشندگان درست کرده بود برسد.

“اصلا این طور نبود که برنامه ریزی کرده باشم تا eBay را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنم؛ وقتی این اتفاق خودش افتاد من فقط از آن به درستی استفاده کردم.”

پیر امیدیار

 1– امتحان کنید.

امیدیار می گوید وقتی به دست آوردهای افراد موفق نگاه می کنی و می گویی: «عجب کار سختی بوده!»، مطمئن باش کار سختی بوده و وقتی به کارهایی نگاه می کنی که به نظر آسان می رسند، احتمالا آن ها هم سخت بوده اند.

تا وقتی خودت دست به کاری نزنی، هیچ وقت نمی فهمی که واقعا چه طور بوده است. تو در بعضی چیزها شکست خواهی خورد، این تجربه ی آموزنده ای است که تو نیاز داری آن را با خودت ببری و در تجربه بعدی ات استفاده کنی.

۲– دنبال علایق خود باشید

موسسeBay تاکید می کند، اگر به چیزی خیلی علاقه داشته باشی و سخت کار کنی، فکر می کنم موفق خواهی شد. ولی اگر تجارتی را شروع کنی تنها به این امید که کلی پول پارو کنی، احتمالا موفق نخواهی شد. چون این دلیل اشتباهی برای شروع یک کار تجاری است.

تو باید واقعا به کاری که داری انجام می دهی، باور داشته باشی، باید آن قدر به آن علاقه داشته باشی که بتوانی زمان و تلاش لازم را برای رساندن آن کار به موفقیت، کنار بگذاری. آن وقت است که به موفقیت خواهی رسید.

وی می گوید من به دنبال چیزی بودم که از انجام دادنش لذت می بردم. در واقع علاقه خودم را دنبال می کردم. اگر از کار لذت ببرید، دیگر کار حساب نمی شود.

من همیشه دوست داشتم با کامپیوترها سروکار داشته باشم، محرک و انگیزه من این بود که بتوانم نرم افزاری ایجاد کنم که برای آدم ها سود داشته باشد و بر روی آن ها تاثیر بگذارد.کاری که من می کردم واقعا کار نبود، مانند این بود که دارم تفریح می کنم.

۳– از پیرامونتان ایده بگیرید

شبى در سال ۱۹۹۵ پیر امیدیار، مهندس جوان برنامه نویس ایرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوری Pez بود (Pez یک نوع شیرینى است که معمولا در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار میگیرد)، مشغول خوردن شام بود که نامزدش ازآنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفراسیسکو ندارد گله کرد.

امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند. بنابراین وی در وب سایت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى این موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web گذاشت، برنامه ایکه او بر روى وب سایت شخصى خود ایجاد کرد و به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون نامزدش را می داد.

وقتی امیدیار به مساله از دید خودش نگاه کرد، شیفته حل چالش فنی راه اندازی یک بازار اینترنتی برای حراج شد. حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد!

۴– هر چیزی ممکن است

کار بر روی eBay از یک روز تعطیل وقتی پیر امیدیار ۲۸ ساله بود، شروع شد. روز ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، اولین روز کار سایت حراج اینترنتی امیدیار بود. پدربزرگ eBay، سایتی بود به نام Auction Web که حتی میزبان مستقلی هم نداشت.

خدمات این سایت در ابتدا به رایگان ارایه شد و پس از مدتی برای تامین هزینه های میزبان اینترنتی، قرار شد تا از هر حراج کمیسیون دریافت شود.

همه با توانایی برابر به دنیا می آیند ولی فاقد فرصت های برابر هستند.

پیر امیدیار

مبدع eBay ، به صورت کاملا اتفاقی یک دستگاه فتوکپی را به صورت آنلاین به فروش گذاشت و خوشبختانه خریدار هم برای آن پیدا شد. وقتی به خریدار اعلام کرد که دستگاه شکسته است، فرد خریدار اظهار داشت که «من یک کلکسیونر فتوکپی های شکسته هستم». این زمانی بود که پیر امیدیار متوجه شد که هر چیزی امکان پذیر است.

و این آغاز بزرگ ترین سایت خرید و فروش اجناس دست دوم در جهان بود.…

۵– کسب سود را هدف اصلی خود قرار ندهید، سود خودش می آید !

امیدیار با دریافت مبلغ ناچیزی بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خریدوفروشها به او میرسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتى به خرید و فروش بپردازند.

بنیانگذار ایرانی eBayهمه چیز را برنامه ریزی نکنید!

پیر امیدیار

در حال حاضر، حجم گردش سرمایه از طریق eBay از ۸ میلیارد دلار فراتر رفته است ، درآمد سایت نیز بالغ بر ۲ میلیارد دلار است و تنها در آمریکا بیش از نیم میلیون کاربر ثبت شده دارد.

۶– به فکر همنوعان خود نیز باشید

همواره انگیزه نوشتن نرم افزارهایی که فایده ای داشته باشند یا روی آدم هایی که از آنها استفاده می کنند، تأثیر بگذارند ، من را به جلو می برد. برای همین من از نرم افزارهایی که به درد بازار مصرف مردم می خورد و این فکر که قادر باشی یک کار خوب انجام بدهی، انگیزه می گرفتم.

۷– بر روی یک کار تمرکز کنید

استاد تجارت الکترونیک ما می گوید: من اشتیاق و علاقه شدیدی دارم برای حل مسائلی که فکر می کنم می توانم آنها را با راه جدیدی حل کنم. منظورم این است که انجام یک کار جدید به ما آدم ها حس غرور می دهد.

ایده eBay نیز اینگونه بود، فکر من فقط کمک به آدم هایی بود که می خواستند با همدیگر در اینترنت داد و ستد کنند، مردم فکر می کردند این کار غیرممکن است، آنها می گفتند آخر چطور می توانند از طریق اینترنت به همدیگر اعتماد کنند؟ (حواستان باشد داریم از سال ۱۹۹۵ حرف میزنیم.) چطور می توانند همدیگر را بشناسند؟ ولی من فکر می کردم تصورات مردم احمقانه است، چون آدم ها اساسا خوب و درستکار هستند.

این فکر خیلی مرا تحریک کرد، من باید به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نیست.

۸ — احترام به دیگران بسیار مهم و حیاتی

کل ایده eBay این است که با دیگران طوری رفتار کنید که انتظار دارید با خودتان رفتار کنند. این گونه است که مردم می توانند با یکدیگر تجارت کنند.

در سال ۱۹۹۹، سایت چندین بار دچار وقفه در خدمت رسانی شد که یکی از آن ها ۲۲ ساعت به طول انجامید. اما پیر امیدیار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود، در آن روز شرکت با برقراری ۱۰,۰۰۰ تماس تلفنی با کاربران اصلی سایت، از آن ها عذرخواهی کرد و به آن ها اطمینان داد که همه چیز به سرعت به وضع طبیعی باز می گردد. با همین فعالیت های امیدیار بود که دیگر سایت های حراج آمدند و رفتند، اما eBay باقی مانده و هم چنان در حال رشد است.

۹– افراد متخصص همواره سودآور هستند

eBay که از ابتدا با هدف ایجاد بازاری برای فروش اجناس و سرویس های افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال ۱۹۹۸ شروع به گسترش نمود.

پیر از خانم مگ وایتمن (Meg Whitman) که فارغ التحصیل دانشکده تجارت دانشگاه  هاروارد بود برای کمک در این فرآیند دعوت به عمل آورد. مگ کارمندان اصلی خود را از کمپانی های دیسنی و پپسی انتخاب کرد و یک تیم مدیریتی مجرب با حداقل ۲۰ سال تجربه کاری فراهم کرده و دیدگاه بی نظیری برای سازمان بوجود آورد.3 نظر در مورد “داستان موفقیت پیر امیدیار؛ بنیانگذار اولین فروشگاه اینترنتی در جهان !

  1. اقای امیدیا نمیدونم این پیام رو ببینی یاخیر ولی اگه امکان داره دست کن تو جیب کوچولی جای ساعتی جلیقه لباستون و یک میلیارد تومن ایرانی به من بیچاره ایرانی قرض بده و بعد از یک سال اصل و سود پولت رو بگیر شاید خنده دار باشد این نوع وام گرفتن ولی بزار شما هم لبخندی به بیچارگی من بزنید کله بزرگی دارم پر از افکار بکر ولی چیب کوچک و تهی دارم ایمان دارم با همین اندک وامی که به من بدهید کارهایی بکنم که شگفت زده بشوید انشا الله دیوانه بیچاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *