اصول برندسازی: چگونه می‌توان یک تصویر تجاری قوی ایجاد کرد؟

برندسازی فرایندی است که به توسعه و تثبیت یک برند می‌انجامد.

اصول برندسازی و استراتژی برند

محصولات هرگز صرفاً یک محصول نیستند و شما باید اصول برندسازی که به کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند تا شناخته‌شده، دوست‌داشتنی و ترجیح داده شود را بیاموزید. کوکاکولا چیزی فراتر از یک نوشابه، استارباکس چیزی بیشتر از یک قهوه و ری بن چیزی فراتر از یک عینک آفتابی است. تعامل با این محصولات، تجربیاتی را ارائه می‎‌دهد و ما با در نظر داشتن آن تجربه، آن‌ها را خریداری می‌کنیم. شرکت‌هایی که آن‌ها را ایجاد کرده و به بازار عرضه می‌کنند، دقیقاً می‌دانند که تجربه خرید محصولات چگونه است و به همین دلیل است که آن‌ها یک برند ایجاد می‌کنند.

از فونت گرفته تا پالت رنگی در آخرین بیلبورد و مواد مورد استفاده در بسته‌بندی، همه در ایجاد یک برند قوی نقش دارند. آن‌ها می‌دانند که نام آن‌ها چیزی فراتر از یک نام یا برچسب است. نتیجه؟ این برندها از بین مجموعه‌ای گسترده از گزینه‌های مختلفِ شناخته‌شده و دوست داشتنی، انتخاب شده‌اند.

در ادامه درباره برند و اصول برندسازی اطلاعاتی را در اختیار شما می‌گذاریم:

برند چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت برند و نحوه ایجاد یک برند بپردازم، بیایید به اصول اولیه برگردیم: برند چیست؟

برند یک ویژگی یا مجموعه‌ای از ویژگی‌ها است که یک سازمان یا شرکت را از دیگر سازمان‌ها یا شرکت‌ها متمایز می‌کند. یک برند تجاری معمولاً شامل یک نام، نشان، لوگو یا نماد، طرح، لحن برند و موارد دیگر است. همچنین به تجربه کلی مشتری هنگام تعامل با یک کسب‌و‌کار به عنوان خریدار، مشتری، دنبال‌کننده رسانه‌های اجتماعی یا عابری ساده اشاره دارد.

برندسازی چیست؟

برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و به‌کارگیری ویژگی‌های متمایز یا مجموعه‌ای از ویژگی‌ها در سازمان شما است تا مصرف‌کنندگان بتوانند برند شما را با محصولات یا خدمات شما مرتبط کنند. برندسازی یک فرایند تکراری است و نیاز به ارتباط با قلب مشتریان و کسب‌و‌کار شما دارد. این امر به دلایل مختلفی مهم است که در ادامه به این موارد می‌پردازم:

اهمیت برندسازی

بدون شک برند شما یکی از مهم‌ترین دارایی‌های سازمان یا شرکت شما است. این به سازمان شما هویت می‌بخشد، تجارت شما را به یاد ماندنی و مصرف‌کنندگان را تشویق می‌کند تا از شما خرید کنند. همچنین از بازاریابی و تبلیغات شما پشتیبانی می‌کند و باعث می‌شود کارکنان شما به آن افتخار کنند. برند می‌تواند عاملی تعیین‌کننده برای مصرف‌کنندگان در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید باشد.

در یک نظرسنجی جهانی نیلسن در سال ۲۰۱۵، تقریباً ۶۰ درصد از خریداران گفتند که به طور فعال از برندهایی که می‌شناسند خرید می‌کنند و ۲۱ درصدهم گفته‌اند که یک محصول را خریداری کرده‌اند زیرا از برند آن خوششان آمده است.

برندسازی به کسب‌و‌کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدمات و به مصرف‌کنندگان چیزی برای ارتباط با محصول ارائه می‌دهد. برندسازی کسب‌وکار شما را به‌ یادماندنی می‌کند. در واقع این چهره شرکت شما است که به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا کسب‌و‌کار شما را در هر رسانه‌ای بشناسند. برندسازی همچنین از تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می‌کند. 

برندسازی باعث افتخار کارکنان شما می‌شود. برندسازی قوی کارکنان قوی را به ارمغان می‌آورد.

اصول برند سازی که باید از آن مطلع باشید

در اینجا برخی از کلمات کلیدی مرتبط با برند که باید بدانید، آورده شده است. این کلمات بیشتر اهمیت و ارزش برند کسب و کار شما را نشان می‌دهند:

آگاهی از برند

آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم مردم و مخاطبان هدف با برند شما اشاره دارد. آگاهی بالای برند باعث می‌شود که از برندها به عنوان “پرطرفدار” و “محبوب” یاد شود. آگاهی از برند مهم است زیرا مصرف‌کنندگان در صورت عدم آگاهی، نمی‌توانند از برند شما خرید کنند.

برندسازی قوی کسب‌و‌کار شما را شناخته و برجسته می‌کند.

توسعه برند

توسعه برند زمانی است که شرکت‌ها برند خود را “توسعه” می‌دهند تا محصولات جدید را در صنایع و بازارهای جدید توسعه دهند. توسعه برند به شرکت‌ها (یا افراد) اجازه می‌دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند برای ایجاد جریان درآمد بیشتر و تنوع در خط تولید استفاده کنند.

برندسازی قوی پول بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

هویت برند

هویت برند شخصیت کسب‌و‌کار شما و قولی است که به مشتریان خود می‌دهید. این چیزی است که می‌خواهید مشتریان شما پس از تعامل با برند شما از آن به دست آورند. بر اساس اصول برندسازی، هویت برند شما معمولاً شامل ارزش‌های شما، نحوه ارتباط شما با محصول یا خدمات شما و آنچه می‌خواهید مردم هنگام تعامل با آن به دست آورند، است.

برندسازی قوی کسب‌و‌کار شما را به چیزی فراتر از یک نام تبدیل می‌کند.

مدیریت برند

مدیریت برند به فرایند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد و شامل مدیریت عناصر ملموس برند شما (راهنمای سبک، بسته‌بندی، پالت رنگ و…) و عناصر ناملموس (چگونه توسط مخاطبان و مشتریان شما درک می‌شود) است. برند شما یک دارایی زنده و نفس‌گیر است و باید به همین ترتیب مدیریت شود.

برندسازی قوی نیاز به نگهداری مداوم دارد.

شناخت برند

شناخت برند نشان می‌دهد که چگونه یک مصرف‌کننده (به طور ایده‌آل در بین مخاطبان مورد نظر شما) می‌تواند بدون مشاهده برند شما – از طریق لوگو، برچسب، بسته‌بندی یا تبلیغات، برند شما را تشخیص داده و شناسایی کند. این مفهوم با یادآوری برند همراه است، یعنی توانایی در نظر گرفتن برند بدون هیچ‌گونه شناسه بصری یا شنیداری.

برندسازی قوی کسب‌و‌کار شما را سرلوحه دیگر کسب‌و‌کارها قرار می‌دهد.

اعتماد به برند

اعتماد برند به این معناست که مشتریان به شدت به برند شما باور دارند. آیا به وعده‌های بازاریابی خود عمل می‌کنید؟ آیا فروشندگان و قسمت خدمات به مشتریان شما به خوبی عمل می‌کنند؟ این موارد می‌تواند اعتماد را در بین مشتریان شما ایجاد کند و این در جهانی که تنها ۲۵ درصد مردم در مشاغل بزرگ احساس اطمینان می‌کنند، حائز اهمیت است.

برندسازی قوی باعث اعتماد مشتریان شما می‌شود.

ارزش‌گذاری برند

ارزش‌گذاری برند عبارت است از ارزش تجاری برند شما که از درک، شناخت و اعتماد مصرف‌کننده ناشی می‌شود. این مفهوم با ارزش ویژه برند همراه است. یک برند قدرتمند می‌تواند تجارت شما را برای سرمایه‌گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمند کند.

برند سازی قوی ارزش کسب‌و‌کار شما را افزایش می‌دهد.

چگونه یک برند تجاری قوی ایجاد کنیم؟

تفاوت بین محصول یا خدمات عمومی (یا بدون برند) و برند این است که محصول اولیه به دلایل منطقی (به عنوان مثال، کیفیت قابل قبول، قیمت مناسب و…) خریداری می‌شوند و مورد دوم به دلایل احساسی خریداری می‌شوند (به عنوان مثال، باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشم) و به دلایل عاطفی که زمینه‌ساز خریدهای تجاری است، برندها می‌توانند قیمت بالاتری نسبت به محصولات و خدمات یکسان؛ اما بدون برند داشته باشند. در نتیجه، اکثر کارآفرینان و سازمان‌ها به دنبال ایجاد برند هستند. اکنون با توجه به اصول برندسازی، چگونه می‌توانید یک برند تجاری قوی ایجاد کنید و مراحل مختلف آن شامل چه مواردی است؟

مخاطبان هدفتان را مشخص کنید

برندسازی منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد می‌شود. ما درباره آن صحبت کرده‌ایم؛ اما بیایید یک قدم به عقب برداریم و بفهمیم این منابع از کجا ناشی می‌شوند: مصرف کنندگان؛ و نه فقط هر مصرف کننده‌ای. مخاطبان و مشتریان هدف شما. اگر برند شما با مخاطبان شما مطابقت نداشته باشد، به این آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد منجر نمی‌شود. این همان جایی است که تحقیقات بازار هدف انجام می‌شود.

قبل از فشار دادن قلم روی کاغذ (یا نشانگر سند دیجیتال)، باید درک کنید که برند شما با چه کسانی صحبت می‌کند. محصول شما در خدمت چه کسانی است؟ مشتری ایده‌آل شما کیست؟ چرا ابتدا کسب‌و‌کار خود را ایجاد کردید؟ آنچه درباره بازار هدف و شخصیت‌های خریدار خود می‌آموزید بر تصمیم‌گیری‌های تجاری شما در خط مقدم تأثیر می‌گذارد. بنابراین این مرحله را اولویت اول خود قرار دهید.

هدف برند خود را کشف کنید/توسعه دهید

به یاد داشته باشید که برندها به دلایل احساسی خریداری می‌شوند. گزینه‌های مختلفی برای انتخاب هر کالا یا خدمات وجود دارد و مردم می‌خواهند برندهایی را خریداری کنند که با باورها، ادراکات و انگیزه‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد، زیرا برای آن‌ها مناسب است. 

برندهای قوی و موفق هدف مشخصی دارند. مجموعه‌ای از ارزش‌های تعریف‌شده، یک فلسفه، یک اصل راهنما و یا یا یک جمله که برای کسانی که این ارزش‌ها را دارند جذاب است.

سوالات اساسی که در اصول برندسازی مطرح است و باید در زمینه ایجاد برند از خود بپرسید، شامل موارد زیر است:

  • چرا من (ما) اینجا هستیم؟
  • برند من چه فرقی می‌کند؟
  • چرا مردم باید به  برند من اهمیت دهند؟

اینجا انواع سوالات مربوط به دیدگاه/ماموریت هستند و از ویژگی‌ها و مزایای محصول یا خدمات شما فراتر می‌روند؛ اما در ارائه دلیل به مخاطبان (بازدیدکنندگان) شما برای خرید از برند شما در مقایسه با محصولات و/یا خدمات مشابه بسیار مهم است.

قبل از اینکه بتوانید برندی را بسازید که مخاطبان آن را تشخیص دهند باید بتوانید هدفی را برای کسب‌و‌کارتان ارائه دهید. سپس، هر قسمت از برند شما (لوگو، شعار، تصاویر، لحن و شخصیت) می‌تواند نشان‌دهنده این مأموریت و چشم‌انداز باشد.

یکی از اصول برندسازی، ایجاد استراتژی برند است

برندسازی یک فرایند مستمر است و چیزهای زیادی در آن وجود دارد. یک استراتژی برند می‌تواند به شما کمک کند و باعث شود برند شما به سمت موفقیت و شناخته شدن حرکت کند.

کسب‌و‌کار شما دارای چه ارزشی است که کسی نمی‌تواند از آن تقلید کند (به طور قانونی)؟ برند شما. به همین دلیل، شما باید اطمینان حاصل کنید که برند شما شامل عناصری است که فقط متعلق به شماست: ارزش‌ها، مزایا و ویژگی‌هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می‌کند.

لحظه‌ای وقت بگذارید و فهرستی از مواردی که کسب‌و‌کار شما را از دیگران متمایز می‌کند، یادداشت کنید. من درباره ویژگی‌های محصول (مانند ظاهر، اجزاء یا قابلیت‌ها) صحبت نمی‌کنم. منظور من این است که چگونه محصولات یا خدمات شما، زندگی را بهبود می‌بخشد و به موفقیت کمک می‌کند.

بر اساس اصول برندسازی باید در استراتژی برند مزایا، ارزش‌ها و ویژگی‌های خود را تعیین کنید. برای هدایت کردن و دادن ساختار به برند، داشتن یک بستر تجاری استراتژیک که دیدگاه و رسالت برند شما را بیان کند، این که چگونه می‌خواهید برند خود را از رقبا متمایز کنید و تصوراتی که می‌خواهید در ذهن مخاطبان خود داشته باشید، لازم است. 

یک روایت/داستان تجاری جذاب ایجاد کنید

قصه‌گویی بسیار قدرتمند است زیرا از زمان‌های قدیم روش اصلی ارتباط مردم با ایده‌ها بوده است. داستان‌ها بیش از برقراری ارتباط، آشنایی و اعتماد ایجاد می‌کنند، احساسات را برمی‌انگیزند، به طرز شگفت‌آوری در انتقال ایده‌های پیچیده و انتزاعی کارآمد هستند و مردم داستان‌ها را راحت‌تر از خواندن سایر اطلاعات آموخته‌شده بازگو می‌کنند.

استفاده از یک یا چند داستان برای توضیح ارزش، هدف و/یا استثنایی بودن برند شما برای موفقیت بیشتر و در اصول برندسازی ضروری است.

هویت برند خود را ایجاد کنید

در اصول برند سازی، بعد از این که داستان برند طراحی شد، وقت آن است که برای برند خود هویت بسازید یا هویت برند فعلی خود را تازه کنید و دارایی‌های بصری خود را ایجاد کنید. در این مرحله، شما باید مخاطبان هدف خود، شعارتان و ویژگی‌های منحصر به فردی که کسب‌‌وکار شما را تشکیل می‌دهند، درک کنید. اگر می‌توانید با اطمینان خاطر بگویید که بر این مراحل تسلط دارید، وقت آن است که به یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز برند سازی – طراحی بصری بروید. ما درباره لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی (فونت)، شمایل نگاری و سایر اجزای بصری شما صحبت می‌کنیم.

هنگام ایجاد این عناصر، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های برند (یا راهنمای سبک برند) را تنظیم کنید تا ترکیب و استفاده از دارایی‌های بصری خود را کنترل کنید.

هویت برند یک نقطه شروع و یک ظرف خالی است و قدرت و ارزش برند تجاری بستگی به این دارد که در طول زمان با چه برداشت‌ها و ارتباطاتی از آن استفاده می‌کنید. در نظر بگیرید که مردم ممکن است درباره نام‌ها و هویت‌هایی مانند Starbucks و Nike چه احساسی داشته باشند قبل از اینکه آن‌ها صرفا یک نام باشند از طریق محصولات و تجربیاتی که ارائه داده‌اند، دارای معانی زیادی هستند.

لحن برند خود را پیدا کنید

نحوه ارتباط شما با بازار هدف شما بخشی از اصول برندسازی شما محسوب می‌شود. شما می‌خواهید لحن برندی را تعریف کنید که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کرده و طنین‌انداز شود در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل، در بازگشت به مرحله اول تردید نکنید تا با افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، آشنا شوید.

از کمپین‌های تبلیغاتی و زیرنویس‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا پست‌های وبلاگ و داستان برند خود، اطمینان حاصل کنید که لحن شما در تمام محتوای نوشته شده شما سازگار است. به مخاطبان خود فرصت دهید تا با برند شما آشنا شوند و یاد بگیرند که چگونه لحن شما را تشخیص دهند.

روی برندسازی‌تان کار کنید

اگر شما این کار را انجام دهید، برند شما کار می‌کند. پس از اتمام طراحی و ایجاد برند جدید (یا تغییر برند)، آن را در هر اینچ تجارت خود ادغام کنید. همچنین توجه داشته باشید که در جایی که کسب‌و‌کار شما مشتریان را لمس می‌کند، نمایش داده شود. 

موارد استفاده از برند 

در اینجا چند نکته برای استفاده از برند خود در سازمان شما آورده شده است:

وب سایت

لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی خود را در وب سایت پخش کنید. در دستورالعمل‌های تجاری خود از هیچ چیز به جز دارایی‌های از پیش تعیین‌شده خود استفاده نکنید. وب سایت شما بخش مهمی از هویت شرکت شما است – اگر نشان دهنده برند شما نباشد، فقط یک تجربه تکان‌دهنده به مشتری ارائه می‌دهد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که همه نسخه‌ها و توضیحات محصول، بر اساس اصول برندسازی شما هستند.

رسانه‌های اجتماعی

همه عکس‌های نمایه، جلد و تصاویر و… باید نشان‌دهنده برند شما باشد. لوگوی خود را به عنوان عکس نمایه خود در نظر بگیرید – این امر باعث می‌شود مشتریان بتوانند کسب‌و‌کار شما را راحت‌تر تشخیص دهند؛ مانند وب سایت خود، مطمئن شوید که همه اطلاعات نمایه، پست‌ها و زیرنویس‌ها نشان‌دهنده برند شما هستند.

بسته‌بندی

اگر تجارت محصولات فیزیکی دارید، محصول شما احتمالاً ملموس‌ترین روش ارتباط مشتریان با برند شما است. به همین دلیل، بسته‌بندی باید  اصول برندسازی شما از جمله طرح، رنگ، اندازه و ظاهر آن را نشان دهد.

تبلیغات

از آنجا که تبلیغات (دیجیتال و چاپی) اغلب برای ایجاد آگاهی از برند و معرفی برند شما به مصرف‌کنندگان استفاده می‌شود، ضروری است که آ‌ن‌ها برند شما را منعکس کنند. در واقع، برند شما باید فرآیند ایجاد آگاهی را آسان کند.

فروش و خدمات به مشتریان

یک برند به اندازه افرادی که پشت آن هستند قدرتمند است و اگر افراد شما به خوبی روی برندتان کار نکنند، برای شما کار نخواهد کرد. علاوه بر این، برند شما بیشتر از بازاریابی شما کاربرد دارد. اصول برندسازی خود را به فروشندگان و خدمات مشتری خود اطلاع دهید و به آن‌ها بگویید که از آن‌ها استفاده کنند. به ویژه هنگامی که مستقیماً با مشتریان در ارتباط هستند.

این که آیا آن‌ها نسخه نمایشی محصول را به اشتراک می‌گذارند یا به سوالات پشتیبانی مشتری پاسخ می‌دهند، تفاوتی ندارد. آن‌ها را تشویق کنید تا از لوگو، شعار، تصاویر و لحن برند شما استفاده کنند.

هفت اصل ایجاد یک برندسازی قوی

برند کسب‌و‌کارتان می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراحل در ایجاد شرکت‌تان باشد. در واقع برند است که به شرکت یک شخصیت منحصر به فرد می‌بخشد و موقعیت متمایزی در بازار ایجاد و مشتریان مناسب را جذب می‌کند.

۱- رقبای خود را بشناسید

درک اینکه رقبای شما در بازار چه کار می‌کنند و چه می‌گویند مهم است زیرا شما در حال ساختن برند خود هستید و در طول عمر برند خود همچنان به اهمیت خود ادامه خواهید داد. برای اینکه خود را به طور موثر از رقبا متمایز کنید، باید بدانید که آن‌ها چه تصوراتی در ذهن مخاطبان شما دارند.

مشاهده طیف گسترده‌ای از رقبا می‌تواند شما را به تجزیه و تحلیل شرکت‌هایی که بخش مشتریان آن‌ها بسیار متفاوت از شما است، سوق دهد و محدود کردن بیش از حد این طیف می‌تواند منجر به حذف شرکت‌هایی شود که مشتری آن‌ها اساساً مشابه شما است. از خود بپرسید که آیا مشتری می‌تواند در سناریویی قرار گیرد که بین شما و رقیب یکی را انتخاب می‌کند یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، آن شرکت را به لیست رقابت خود اضافه کنید.

۲- برای تصمیم‌گیری‌های خلاقانه، مهلت تعیین کنید

به راحتی می‌توانید در روند خلاقیت گیر کرده و به جستجوی لوگو، برچسب یا طراحی وب سایت خود ادامه دهید. در حالی که ایجاد برنامه برای روند خلاقیت دشوار است، تعیین مهلت به شما امکان می‌دهد تمرکز خود را حفظ کنید.

۳- به سؤال‌ها درباره برندتان پاسخ دهید

این تمرین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به برند خود شخصیت بدهند. برخی از این سوالات سرگرم‌کننده و جذاب عبارتند از:

  • چه مشکلی را حل می‌کنید؟
  • جذاب‌ترین ویژگی خدمات یا محصول شما چیست؟
  • اگر شرکت شما یک شخص بود، چه کسی بود؟ یک فرد مشهور؟ خودت؟
  • چه چیزی را در اولین ملاقات با مشتری احتمالی در مورد شرکت خود نمی‌گویید؟
  • وقتی مشتریان احتمالی می‌گویند نه ممنون، به طور کلی دلیل آن چیست؟

۴- از افراد در خارج از شرکت خود کمک بگیرید

این می‌تواند یک آژانس، یک مشاور یا یک مجموعه مشابه دیگر باشد. فقط مطمئن باشید که در یک سیلو تصمیم نمی‌گیرید و فقط به نظر خودتان و همکاران خود تکیه نمی‌کنید. این می‌تواند مضر باشد زیرا ممکن است کسی را در تیمتان نداشته باشید که به راحتی نقد او را بپذیرید؛ اما این دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

گاهی اوقات بهترین راه برای تفکر جانبی درباره اصول برندسازی این است که از بیرون، شخصی را در نظر بگیرید که بتواند آن را از چشم‌انداز دیگری ببیند.

۵- گزینه‌های خلاقانه را بررسی کنید

راه‌های زیادی برای پیشرفت با بودجه‌های محدود وجود دارد که شامل مواردی مانند استخدام فریلنسرها یا کار با کارآموزانی است که در یک زمینه خلاق، فارغ‌التحصیل شده‌اند.

۶- ایجاد یک مانیفست بر اساس اصول برندسازی

به مانیفست خود مانند کتاب مقدس خود پایبند باشید. اعتقادات شرکت شما و آنچه که آن را نشان می‌دهد، ارتباط احساسی با مشتریان شما ایجاد می‌کند.

این ممکن است به کمک خارجی نیاز داشته باشد زیرا ایجاد یک ساختار ارزشی دشوار است. کمک یک تدوین‌گر برای بیان آنچه شرکت شما نشان می‌دهد، می‌ تواند راهگشا باشد. اگر می‌توانید هزینه آن را بپردازید، یک کپی رایتر با تجربه نوشتن مانیفست شرکت را استخدام کنید. استراتژی برند واضح به شما و تیم شما کمک می‌کند تا هر پیام، کمپین و تعامل با مشتری را با برند تجاری خود هماهنگ کنید.

۷- بپذیرید که هرگز ۱۰۰٪ راحت نخواهید بود

اگر این واقعیت را نمی‌پذیرید و یا جسارت پذیرفتن آن را ندارید، ممکن است راه سختی برای برندسازی پیش رو داشته باشید.

جای تعجب نیست که احساسات در بیشتر مواقع نیروی محرکه‌ای برای تصمیم مشتری هستند و هنگامی که آکورد احساسی مناسب ایجاد ، زمینه ایجاد رابطه هم فراهم می‌شود. هنگامی که استراتژی برند به درستی و طبق اصول برندسازی انجام شود، تمام تلاش‌های بازاریابی آینده را تقویت می‌کند، وفاداری مشتری را افزایش می‌دهد و به مرور زمان سرمایه‌گذاری قابل توجهی را ایجاد می‌کند.

هدف از برندسازی ایجاد ارتباط با مشتریان است. ساده ترین راه برای این کار این است که با برند خود به عنوان یک شخص رفتار و درک کنید که می‌خواهید مشتریان هم همین کار را انجام دهند.

برندسازی یک فعالیت تخصصی است. اما بیش از این، این یک طرز فکر است. اگر از محل شروع یا نحوه کار خود مطمئن نیستید، یا فقط می‌خواهید در طول راه از حمایت خود اطمینان حاصل کنید که تمام تلاش خود را برای بهبود برند خود انجام می‌دهید، تعامل با یک نمایندگی برند تجاری را در نظر بگیرید. آن‌ها تفکر، ابزار و تکنیک‌های بیشتری را برای غنای بیشتر تصویر و ارزش برند شما بر اساس اصول بازاریابی به ارمغان خواهند آورد.

سخن پایانی

اگر در یک فرایند روش محصول به یک خریدار قرار گرفته اید، حتما اذعان می کنید که دائمی بودن انجام خرید توسط یک مشتری بسیار سودآور تر از بدست اوردن و جذب مشتریان جدید است. این یعنی وفادارسازی یک مشتری به برند کسب و کار. راهبردی که جزو اهداف و اصول مطرح شده در crm چیست برای تبیین معنی و تعریف مدیریت ارتباط با مشتریان است.

عملیاتی سازی، استقرار و پیاده سازی شیوه های مختلف تعامل با مشتریان و جمع اوردی داده و تلاش برای همراهی آنها از یک مشتری معمولی بودن به یک هوادار وفادار بودن، توسط نرم افزار سی آر ام اجرا می شود.

منبع: hubspotدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *