بهترین نرم افزارهای مدیریت پروژه و تفاوت آن ها با CRM - بلاگ

بهترین نرم افزار های مدیریت پروژه

بهترین نرم افزارهای مدیریت پروژه و تفاوت آن ها با CRM

مدیریت پروژه امروزه به یکی از مهم ترین ارکان هر سازمان تبدیل شده است، به طوری که وبسایت معتبر Computer World در مقاله ای اعلام کرد که اولویت شرکت ها برای استخدام، بعد از متخصصین IT به مهندسین مدیریت پروژه اختصاص دارد. هر سال تقاضا برای مدیریت پروژه بیشتر شده و این تقاضا دائما دامنه دانش وسیع تری را فرا می گیرد. پیش بینی می شود چابکی عرصه فناوری اطلاعات، کنترل پروژه از راه دور با دستگاه های هوشمند، مدیریت ریسک و امنیت داده ها هر روز اهمیت بیشتری پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم پس از بررسی بهترین نرم افزارهای مدیریت پروژه، به تفاوت این نرم افزار ها با سیستم CRM بپردازیم.

معرفی برترین نرم افزارهای مدیریت پروژه

همانطور که در مقاله برترین مدیران سال ۲۰۱۹ دنیا اشاره کردیم، امروزه مدیریت شرکت ها نسبت به سالهای قبل تفاوت های چشمگیری داشته و روش های موفقیت سازمانها دستخوش تغییرات زیادی شده و معیارهای جدیدی را شامل می شود. پروژه های هر سازمان و یا به شکل جزئی تر، هر واحد در سازمان ها نیازمند مدیریت صحیح گروه برای پیشبرد پروژه و برنامه ریزی دقیق با دسترسی ساده کاربران به این برنامه ریزی ها می باشد. به همین منظور نرم افزار ها و برنامه های مدیریت پروژه در فضای اینترنت به تازگی محبوبیت بالایی کسب کرده اند که در اینجا قصد داریم به بررسی تعدادی از این نرم افزارهای محبوب بپردازیم:

🌟ترلو (Trello)

ترلو

در سالهای گذشته Trello به یکی از فراگیرترین برنامه های مدیریت پروژه تبدیل شده که نمودار کانبان را به خوبی در فضای خود پیاده سازی کرده است. در این برنامه امکان ایجاد کارت های مختلف با زمان بندی مشخص و اعضای مشخص وجود دارد. این کارتها که هر کدام یک Task یا وظیفه را شامل می شود، قابلیت ارسال به مرحله بعدی پروژه (که همگی قابل شخصی سازی هستند) را دارا می باشند. روی هر کارت می توان یک چک لیست، فایل، تصویر و … را چسباند و به نحوه عملکرد اعضا نیز نظارت کرد.

نرم افزار ترلو که کاملا رایگان می باشد، در پلتفرمهای وب، اندروید و آیفون قابل استفاده بوده و به هماهنگی تیم ها نه فقط به صورت دورکاری بلکه تقریبا برای تمامی مشاغل قابل استفاده می باشد.

 

🌟آسانا (Asana)

آسانا (Asana)

این نرم افزار معروف مدیریت پروژه در نسخه رایگان خود برای تا ۱۵ کاربر امکان تعریف کارها و پروژه ها و ارتباطات نامحدود و بهره مندی از جستجو و داشبورد را فراهم کرده است. برای استفاده بیشتر از امکانات آن لازم است که مبلغ آن را پرداخت کنید. مدیرعامل اصلی Asana یکی از بنیانگذاران اصلی فیسبوک بوده و از پشتوانه قدرتمندی برخوردار است. در این برنامه کاربران می توانند پروژه ها را با افراد مختلف به اشتراک گذاشته، به آنها تاریخ اختصاص دهند، آنها را اولویت بندی و پیکر بندی کنند و مدیریت کاملی روی پروژه ها انجام دهند. آسانا یکی از بهترین نرم افزارها برای مدیریت بودجه و زمان می باشد که روی پلتفرمهای مختلف قابل اجراست.

 

🌟رایک (Wrike)

رایک (Wrike)

این نرم افزار هم دارای دو نسخه رایگان و اشتراکی می باشد. در نسخه رایگان تنها امکان استفاده از برنامه های ios  و android و همچنین ایجاد وظیفه و پیگیری آنها وجود دارد. همچنین این وظایف را میتوانید با دیگران به اشتراک بگذارید. کمک اصلی Wrike به شرکت ها در نسخه اشتراکی و قابل خریداری آن مشخص می شود. جایی که ارائه تحلیل های نموداری و ردیابی هزینه، زمان و … ابزارهای یاری دهنده تیم ها خواهند بود. این برنامه یکی از بهترین نرم افزارهای مدیریت پروژه برای تیم ها و توسعه دهندگان جهت ردگیری مسیر پروژه ها می باشد.

🌟تسکولو (Taskulu)

تسکولو (Taskulu)

 

تَسکولو (Taskulu) یک بستر مدیریت و همکاری بومی است که همزمان امکان مدیریت پروژه، پیگیری زمان کاری و تماس ویدئویی را در اختیار شما قرار می‌دهد. تسکولو با ایجاد امکان مدیریت همه منابع زیر یک سقف و پیشگیری از تجزیه منابع، مشکلات مدیریت پروژه‌ها و تیم‌های بزرگ را برطرف می‌کند. این پلتفرم هم‌زمان با تحت کنترل نگه داشتن همه‌ی منابع با استفاده از گزینه «نقش‌ها» و «مجوزها»، همه افراد درگیر در یک پروژه را در کارها، گفتگوها، فایل‌ها، پروژه‌ها و لاگ‌های زمانی فعال نگه می‌دارد. چه برای پروژه های کوچک و چه پروژه های بزرگ، تَسکولو بستری ایده‌آل برای مدیریت وظایف، برقراری ارتباط و پیگیری زمان کاری است. تسکولو یکی از بهترین نرم‌افزارهای مدیریت پروژه ایرانی بخصوص در زمان دورکاری برای سازمانها خواهد بود.

🌟سایر برنامه های مدیریت پروژه

نرم افزارهای قدرتمند دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که کارکردی مشابه با مثال های ذکر شده را دارند. تفاوت های اصلی آنان در شرکت پشتیبانی، قیمت نرم افزار، تعداد کاربران، نسخه های پلتفرمی و از این قبیل اختلاف ها می باشد که به شباهت در کارکرد اصلی آنان لطمه ای نمی زند. تعدادی از این برنامه های مدیریت پروژه در لیست زیر آمده اند.

CRM و تفاوت آن با نرم افزارهای مدیریت پروژه

همانطور که در مقاله CRM چیست به تفصیل راجع به ویژگی های یک نرم افزار CRM صحبت کردیم،  سی آر ام یا نرم افزار ارتباط با مشتریان به طور کلی برای برقراری رابطه بهتر با مشتریان یک سازمان و در نهایت جلب رضایت آنان طراحی شده است. هنگامیکه افزایش فروش یا رضایتمندی مشتریان را به صورت یک پروژه کلی تعریف کنیم و زیرمجموعه هایی برای آن ایجاد کنیم، حالا می توان با ابزار های موجود در crm پیام گستر مثل پیگیری ها، قرار ملاقات ها، مدیریت زمانبندی ها، گردش مالی موجود و ماژول های دیگر، فراتر از یک نرم افزار مدیریت پروژه از این سیستم استفاده کنیم. برای اطلاع از انواع ماژول های نرم افزار مدیریتی پیام گستر به صفحه سفارشی سازی مراجعه نمایید.

همکاری CRM و مدیریت پروژه

خودکار کردن فرآیند مدیریت پروژه می تواند در دقت و سرعت این فرایندها تاثیر چشم گیری بگذارد. از لحظه ای که یک پروژه آغاز می شود، مدیریت و نظارت پروژه شروع شده و تا لحظه پایان آن ادامه خواهد داشت. سطح کنترل هر پروژه متناسب با اهداف و وسعت آن متفاوت است، کنترل زیاد خیلی وقت گیر است و کنترل کم فاصله از جدول زمانی و نرسیدن به اهداف را منجر می شود. پس کنترل پروژه یکی از ارکان اصلی پیشرفت پروژه محسوب می شود و روی خطاها، زمان بندی و هزینه ها تاثیر مستقیم دارد. عموما در روش سنتی مدیریت پروژه دارای فازهای متعددی است که هر کدام نحوه عملکرد و فرایند متفاوتی داشته و نیاز به مهارت و دانش می باشند. این فازها شامل بخش های زیر است:

همکاری CRM و مدیریت پروژه

 • فاز صفر : برنامه ریزی های اولیه و سنجیدن گزینه های روی میز
 • گام اول: آغاز –  تصمیم گیری نهایی و تعیین پروژه
 • گام دوم: طراحی-  برنامه ریزی و آماده سازی شرایط با طراحی های لازم
 • گام سوم: اجرا – پیاده سازی پروژه
 • گام چهارم: نظارت – بررسی نحوه پیشرفت پروژه
 • گام پایانی: تحویل – اتمام پروژه

اما لازم است بدانیم که نرم افزارهای CRM چطور به این مراحل کمک می کنند و چه نقشی در مدیریت پروژه ها ایفا می نمایند.

 • کنترل کامل فرایند فروش از آغاز تا پایان
 • تهیه گزارش های تحلیلی، بودجه بندی، عملکردی و…
 • مدیریت فرایند های داخلی میان کارکنان با اتوماسیون اداری
 • مدیریت خرید ها و فروش ها ، پرداخت و دریافت ها
 • امکان پیگیری فرصت های فروش تا تبدیل شدن به مشتری وفادار با تعریف پروژه های مجزا
 • دسته بندی سرنخ ها ، مشتریان فعال و غیرفعال و فرصت های فروش

بطور کلی CRM پیام گستر ابزاری در اختیار شما قرار می دهد که نه تنها تمام انتظارات از نرم افزارهای مدیریت پروژه را برآورده می کند بلکه بسیار وسیع تر از آن در حوزه های وفاداری مشتریان، تبلیغات، اتوماسیون و … را در برگرفته، می تواند شرکت ها را از هر نرم افزار مدیریت پروژه ای بی نیاز کرده و موجب رشد سازمان شود.

جمع بندی

مدیریت پروژه ها در شرکت ها امری حساس و ضروری است و به طرق مختلف انجام می شود. نرم افزارهای ویژه مدیریت پروژه که در بستر های اینترنتی وجود دارند، این کار را به خوبی انجام می دهند. ولی نکته اینجاست که این برنامه ها چیزی بیشتر از مدیریت پروژه های تعریف شده ارائه نمی کنند.

سازمان هایی که علاوه بر مدیریت هر پروژه، ارائه وظیفه ها و نظارت بر آنها به سیستم جامع تری نیاز داشته باشند، از نرم افزار های قدرتمند تر مانند اتوماسیون های حرفه ای اداری، برنامه های مدیریت قرارملاقات و پیگیری و یادآوری، نرم افزار های تخصصی تبلیغات، برنامه های انبارداری، سیستم ارتباط با مشتری و … استفاده می کنند؛ در واقع همان ماژول هایی که نرم افزار CRM پیام گستر به طور کاملا انعطاف پذیر در خود جای داده است.5 thoughts on “بهترین نرم افزارهای مدیریت پروژه و تفاوت آن ها با CRM

 1. ممنون از وقتی که برای نوشتن مقاله گذاشتید. بهتایم هم نرم افزار فارسی مدیریت پروژه است. در ادرس زیر ثبت نام رایگان داره:
  https://behtime.ir

 2. با سلام و سپاس از مقاله خوبتون 🙂
  نرم افزار تحت وب مدیریت وظایف سپهر ادغامی از مدیریت پروژه و crm است
  کاستومایز سازی بر اساس چارت سازمانی و سلسله مراتب اداری، برای ارجاع وظایف هم قابل اجراست
  راستی اینم بگم که قابلیت ارجاع نامحدود ، قابلیت ثبت جلسات و قراردادها ،ارزیابی کارکنان به صورت تیمی و فردی رو هم داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *