بهترین نرم افزارهای حضور‌ و غیاب پرسنل【ارتباط با نرم افزارهای CRM】 - بلاگ

بهترین نرم افزار حضور غیاب

بهترین نرم افزارهای حضور‌ و غیاب پرسنل【ارتباط با نرم افزارهای CRM】

با تغییرات بنیادین در ساختار کسب و کارها، بسیاری از شرکت ها به مدلهای جدید کاری مثل دورکاری یا استفاده از ساعت های شناور روی آوردند، اما همچنان روش سنتی ورود و خروج در بسیاری از شرکتها مورد استفاده قرار می گیرد. کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها، با الهام گرفتن از تجارت مدرن، کمابیش از ساعات کاری منعطف و شناور استفاده می کنند ولی باز هم استفاده از دستگاه و نرم افزاری برای ثبت ورود و خروج پرسنل لازم است. این نرم افزارها که به سیستم های حضور و غیاب شهرت دارند تقریبا در همه ی سازمان ها وجود دارند. در این مقاله قصد داریم ابتدا جزئیات هر مدل کاری را بررسی کرده و سپس بهترین نرم افزارهای حضور و غیاب را معرفی کنیم. در ادامه به ارتباط آنها با نرم افزار CRM خواهیم پرداخت.

معرفی سیستم حضور و غیاب

همانطور که پیش تر اشاره شد، نحوه ی برخورد با زمان حضور پرسنل به سه دسته ی متفاوت تقسیم میشود:

 • در شرکتهای سنتی، عموما قوانین ورود و خروج پرسنل به این شکل است که همه ی کارکنان باید در زمان مشخصی در شرکت حاضر شده و در زمانی مشخص از شرکت خارج شوند. این تفکر که رضایت بالای کارکنان را به همراه نخواهد داشت، حاصل نگاه به روز نشده ی مدیران و تصمیم گیران این سازمانها و یا الزامات خاص کاری آن شرکت است.
 • در دوران ایجاد بحرانها مثل همین شیوع ویروس کرونا، بسیاری از شرکت ها به دورکاری کارمندان روی آوردند. به همین جهت، به سیستمی نیاز دارند که مدت زمان انجام فعالیت کارکنان را اندازه گیری کرده و اصطلاحا ورود و خروج پرسنل را از راه دور ثبت کند. یکی از این ابزارها برنامه ی تایم داکتر (Time Doctor) است که در مقاله ی نرم افزارهای دورکاری به استفاده از آن اشاره کردیم.
 • دسته ی دیگری از شرکت ها، مبنای ورود و خروج کارکنان خود را بطور شناور تعیین می کنند. به این معنی که:
  به میزانی که دیرتر از ساعت معمول در شرکت حاضر شوند(تا سقفی مشخص) ، می توانند دیرتر از شرکت خارج شوند تا زمان تاخیر صبح جبران شود. این نوع از فعالیت برای اکثر پرسنل دلچسب تر است و طبق آمار، راندمان کاری را افزایش می دهد.

معرفی سیستم حضور و غیاب

نکته ی واضح آن است که در هر حالت نیاز به پایش ساعات ورود و خروج و زمان کار پرسنل احساس می شود. به همین منظور سامانه های ثبت حضور و غیاب افراد به شرکت ها راه پیدا کردند. در گذشته این دستگاه ها با کارت های شخصی افراد کار می کردند و پرسنل باید اصطلاحا ” کارت میزدند ” ، ولی توجه به مسائل مختلف مثل بهداشت، هزینه ها، اشتباهات انسانی و … باعث شد کم کم این کارت ها جای خود را به اثر انگشت افراد بدهند. پس از اینکه نرم افزار حضور و غیاب با اثر انگشت در دنیا فراگیر شد، این دستگاه ها به ایران هم رسیدند. در ادامه برخی از بهترین دستگاه های ثبت ورود خروج و حضور غیاب ایرانی را معرفی خواهیم کرد.

انواع نرم افزارهای حضور غیاب(تردد)

انواع مختلفی از سامانه های حضور و غیاب وجود دارد که به طور کلی به ۳ دسته تقسیم بندی می شوند:

⓵ نرم افزار حضور و غیاب تحت وب

برای استفاده از این نرم افزارها نیازی به نصب آنها در سیستم خود نخواهید داشت. به همین دلیل به سادگی می توانید از طریق مرورگر و اینترنت به آنها دسترسی داشته باشید. از مزایای آنها می توان اشاره کرد به:

 • عدم اشغال فضا و حافظه
 • دسترسی آسان از طریق مرورگرهای اینترنت در هر زمان و مکان
 • استفاده همزمان تعداد زیادی از کاربران
 • بهره مندی از سیستم ماژولار

⓶ سیستم حضور و غیاب آنلاین

این سیستم ها با نرم افزارهای حضور غیاب تحت وب شباهت زیادی دارند، نکته ی متمایز کننده ی آنها توانایی ثبت بی نهایت مکان برای آغاز فعالیت کاری است. به این صورت که از طریق لوکیشن گوشی های هوشمند می توان Location  را ثبت کرد و فعالیت را آغاز کرد.

مهمترین مزیت آن، استفاده بصورت دائمی از طریق اینترنت است و مناسب برای مشاغل منعطف که وابسته به مکان خاصی نیستند، می باشند. این اتفاق در اکثر نرم افزارهای سازمانی وجود دارد، مانند نرم افزار سی آر ام؛ (که در همین رابطه در مقاله‌ی تفاوت نرم افزار CRM ابری و تحت وب به بررسی تفاوت نرم افزار های کلود و تحت وب در حوزه سی آر ام پرداخته ایم.)

⓷ اپلیکیشن حضور و غیاب و نرم افزارهای سیستم عاملی

اپلیکیشن های حضور و غیابی که در دستگاه های هوشمند نصب می‌شوند، به عنوان برنامه‌های اندروید، آی او اس (آیفون) و ویندوز شناخته می‌شوند. مزیت این برنامه‌ها آن است که در زمان عدم دسترسی کارمندان به سیستم حضور و غیاب در شرکت به دلایل مختلف ( مثلا جلسات کاری یا … )، می توانند از طریق این اپلیکیشن ها از راه دور، ورود و خروج خود را ثبت کنند.

لیست بهترین نرم افزار های ایرانی ثبت حضور غیاب

یکی از ملزومات هر شرکت استفاده از سیستم های حضور و غیاب و حقوق دستمزد پرسنل است. مساله ای که اهمیت زیادی دارد این است که این سیستم ها باید با یکدیگر یکپارچه باشند تا کارهای زمان بر و دستی حذف شوند. از ترکیب این نرم افزارهای حضور غیاب و CRM در مشاغل مختلف استفاده می شود.

نرم افزار جامع حضور و غیاب و حقوق دستمزد ویسمن

نرم افزار ویسمن، دارای نسخه های مختلف ویندوز، اندروید و تحت وب بوده و امکان استفاده از دموی رایگان را برای کاربران دارا می باشد. این نرم افزار محصول شرکت تعاونی فنی مهندسی مهرپویان کهکشان رایانه است و پکیج کاملی از سیستم ثبت حضور غیاب به همراه نرم افزار محاسبه حقوق دستمزد را ارائه می دهد.

نرم افزار جامع حضور و غیاب و حقوق دستمزد ویسمن

نرم افزار حضور و غیاب آنلاین دینگ

یکی دیگر از سامانه‌های حضور و غیاب پرسنل، نرم افزار دینگ است. این سیستم با راه اندازی سریع و آسان، علاوه بر امکان مشاهده آنلاین وضعیت حضور غیاب کارمندان، به سازمانها کمک می کند نظم را در کسب و کار خود افزایش دهند. اپلیکیشن دینگ می‌تواند تا ۱۰۰ کاربر را پوشش دهد و به همین دلیل مناسب برای کسب و کارهای متوسط و کوچک و همچنین استارت‌آپ ها می باشد.

نرم افزار حضور و غیاب آنلاین دینگ

نرم افزار حضور غیاب افق

امکانات این سامانه‌ی حضور غیاب، بسیار کامل و جامع است و محدودیتی در تعداد کاربران در آن وجود ندارد. همچنین می توانید گزارشات متعددی را از وضعیت ورود و خروج کارکنان داشته باشید. این نرم افزار تحت ویندوز بوده و رایگان نمی‌باشد.

نرم افزار حضور غیاب افق

نرم افزار حضور غیاب رادیکال

شرکت رایان پرسیس که در شهر مشهد واقع است، علاوه بر سایر محصولات مدیریت سازمانی خود، از نرم افزار حضور و غیاب خود به نام رادیکال رونمایی کرده است. نسخه‌ی پایه‌ی این نرم افزار ویندوز که در سازمان شما نصب خواهد شد، بصورت رایگان بوده ولی برای استفاده از ویژگی‌ها و امکانات آن لازم است تا هزینه‌ی پکیج آن پرداخت شود.

نرم افزار حضور غیاب رادیکال

نرم افزار حضور و غیاب کسرا

اتوماسیون و سیستم کنترل تردد کسرا در کنار سایر نرم افزارهای حوزه نیروی انسانی ارائه شده توسط این شرکت، مساله‌ی حضور و غیاب پرسنل را مرتفع کرده است. علاوه بر آن، دستگاه ثبت اثر انگشت در کنار سامانه حضور غیاب کسرا به صورت جداگانه عرضه می‌شود. این نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها همگی تحت وب بوده و نحوه استفاده از آنها در وبسایت این شرکت در دسترس است.

نرم افزار حضور و غیاب کسرا

نرم افزار حضور غیاب تحت وب پالیز افزار

شرکت پالیز افزار مثل بسیاری از شرکت‌های دیگر فعال در حوزه نرم افزارهای مدیریت منابع انسانی، در کنار برنامه‌های اتوماسیونی و سامانه تغذیه، سیستم حضور غیاب را برای کنترل تردد پرسنل ارائه کرده است. علاوه بر آن دستگاه ثبت اثر انگشت تایمکس پلاس توسط این شرکت عرضه می شود.

نرم افزار حضور غیاب تحت وب پالیز افزار

نرم افزار ثبت حضور غیاب دنیای پردازش

سامانه ثبت ورود و خروج دنیای پردازش توانایی دارد با سیستم های مختلف منابع انسانی، حقوق دستمزد، پرسنلی و غیره مرتبط شود. این برنامه در دو نسخه‌ی تحت وب و تحت ویندوز ارائه شده است. لازم به ذکر است که این برنامه رایگان نمی‌باشد.

نرم افزار ثبت حضور غیاب دنیای پردازش

سایر نرم افزار های حضور غیاب ایرانی

علاوه بر این نرم افزارها، سیستم های ثبت حضور و غیاب دیگری هم در بازار ایران موجودند که در لیست زیر مشاهده می کنید:

 • نرم افزار حضور غیاب داده پرداز سیراف
 • سیستم ثبت ورود و خروج پرسنل وینا
 • نرم افزار ثبت حضور و غیاب پردازش تردد
 • نرم افزار حضور غیاب نرم افکار
 • سامانه ثبت حضور غیاب پویش پژوه
 • نرم افزار حضور غیاب آسان
 • سیستم حضور غیاب جهان گستر پارس
 • نرم افزار حضور و غیاب پرسنل فارسیب

نرم افزارهای حضور غیاب رایگان کدامند؟💰

برای دریافت بسیاری از نرم افزارها و سامانه های ثبت تردد پرسنل در ایران، نیاز به پرداخت هزینه مربوطه وجود دارد. در عین حال سیستم هایی هم وجود دارد که رایگان باشند ولی این ارائه خدمت، شکل‌های مختلفی دارد؛ بعضا کاملا رایگان هستند و هیچ هزینه‌ای ندارند. بعضی از این نرم افزارها نسخه‌ی رایگانی را بصورت پایه ارائه می‌کنند که برای استفاده از امکانات و کاربران بیشتر، لازم است تا پکیج مورد نظر خریداری شود.

نرم افزارهای حضور غیاب رایگان
گونه‌ی دیگری نیز وجود دارد که پس از خریداری نرم افزار، می توانید از پشتیبانی، آپدیت ها و امکانات خاص آن مادام العمر بصورت رایگان استفاده کنید. حتی بعضی از این سرویس‌ها بصورت رایگان ولی برای مدت محدودی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. بررسی هر کدام از این عوامل در وبسایت ارائه کنندگان آنها در دسترس است. پس لازم است پیش از آنکه صرفا به رایگان بودن این نرم افزارها توجه شود، به نوع ارائه‌ی این خدمت رایگان هم توجه کنید.
از برخی از این نرم افزارهای رایگان می‌توان به ” رایان پرسیس، افق، نرم افکار، فارسیب، دیاکالا، اطلس، جهان گستر پارس، تردد و … ” اشاره کرد.

نرم افزار حضور غیاب برای سیستم عامل اندروید(Android)

نرم افزار حضور غیاب برای سیستم عامل اندروید(Android)

این دسته از سیستم های حضور غیاب پرسنل یا بصورت یک اپلیکیشن مجزا هستند و یا به عنوان یک ابزار اضافی نرم افزارهای حضور غیاب تحت وب، برای دسترسی آسان تر و همیشگی، روی گوشی های هوشمند android یا IOS قابلیت نصب دارند. این نرم افزارها که از طریق مارکت های ایرانی و خارجی دانلود اپلیکیشن های گوشی و یا وبسایت های ارائه کنندگان قابل دسترسی هستند و بیشتر برای ثبت حضور و غیاب از راه دور و بدون نیاز به دستگاه ثبت می باشند، ممکن است رایگان و یا دارای هزینه بوده و شامل سیستم هایی مثل سامانه های حضور غیاب ” ویسمن، دینگ، پویش، تایمنیکس، راما و … ” می باشند.

راهنمای خرید نرم افزار حضور غیاب(کنترل تردد)

اما پس از این بررسی های اجمالی، به مهمترین نکات برای انتخاب بهترین نرم افزار حضور غیاب متناسب با نیاز هر کسب و کار خواهیم رسید. هر شرکت معیارهای مختلفی برای این انتخاب خواهد داشت؛ معیارهایی که عموما تنها در قیمت خلاصه نمی‌شود. در ادامه به برخی از این ویژگی ها می‌پردازیم:

۱-قابلیت همگام سازی با نرم افزارهای حسابداری و حقوق دستمزد

پس از استقرار یک نرم افزار حضور غیاب در شرکت، لازم است که این اطلاعات به سیستم دیگری وارد شوند تا گزارشات لازم از داده ها استخراج شود. نصب برنامه های مختلف در شرکت معایب مختلفی دارد، علاوه بر هزینه‌های مضاعف، کار با چند نرم افزار بصورت غیرمتمرکز دارای پیچیدگی ها و سختی هایی است که ممکن است سرعت و دقت را از سازمان ها سلب کند.

به همین دلیل بهتر است از نرم افزار حضور غیابی استفاده شود که یا ارائه کننده‌ی آن بتواند سایر نرم افزارهای سازمانی را تامین کند و یا توانایی داشته باشد با سایر نرم افزارهای دیگر از ارائه کنندگان مختلف یکپارچه شود.

۲-پشتیبانی مناسب

در کنار خرید نرم افزار مناسب حضور غیاب، تیم پشتیبانی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. باید به روزی فکر کرد که در سیستم به مشکلی برخورده اید و نیاز دارید با واحد پشتیبانی در تماس باشید. مدت زمان انتظار، تعداد اپراتورها، سامانه پیگیری مشکل و عوامل دیگر، نقش تاثیرگذاری در انتخاب یک سامانه منابع انسانی در شرکت ها می باشد.

۳-رفع دقیق نیازهای کسب و کار

اگر نیاز سازمان خود را نشناسید، مطمئنا انتخاب دقیقی برای نرم افزار خود نخواهید داشت. اینکه دقیقا از سیستم حضور و غیاب چه می‌خواهید، سبک کاری شما ممکن است بصورت دورکاری باشد یا خیر، چه نوع گزارشاتی از سامانه می خواهید و قرار است با چه نرم افزارهایی همگام سازی شود، از عوامل مهمی است که باید پیش از انتخاب مورد بررسی قرار گیرند.

۴-عملکرد آسان، ساده و کاربرپسند

هر اندازه هم که یک سیستم ثبت ورود خروج و حضور غیاب پرسنل، حرفه‌ای، کامل و مقرون به صرفه باشد، اگر کاربری با آن راحت نباشد، خیلی زود کارایی خود را از دست می‌دهد. کاربر باید از کار با این نرم افزار لذت ببرد و فضایی کاربر پسند داشته باشد.

۵-قیمت متناسب

پس از جمع بندی کلی درباره‌ی ویژگی ها و امکانات نرم افزار پرسنلی، با نگاه به مجموع هزینه ها و فواید، می توان تصمیم گیری بهتری برای خرید نرم افزارهای غیر رایگان و یا استفاده از برنامه های رایگان انجام داد. چه بسا نرم افزارهای رایگانی که به اندازه‌ی خود کار را راه می‌اندازند و چه بسا هزینه هایی که انجام می شوند و سرانجام بسیار خوشایندی خواهند داشت.

مقایسه برترین نرم افزارهای ثبت حضور غیاب(تردد) ایرانی

در ادامه بهترین سیستم های حضور غیاب را در قالب یک جدول مقایسه خواهیم کرد.

ردیف نرم افزار حضور غیاب پلتفرم پشتیبانی قیمت از (ریال)
۱ وینا ویندوز دارد ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰
۲ دینگ اندروید / آی‌اواس دارد ۹٫۵۰۰٫۰۰۰
۳ رادیکال ویندوز دارد ۳٫۰۰۰٫۰۰۰
۴ افق فرا ویژن ویندوز دارد نامشخص
۵ زمان پرداز ویندوز دارد ۵٫۵۰۰٫۰۰۰
۶ آسان ویندوز دارد ۷۰۰٫۰۰۰
۷ نرم افکار ویندوز دارد رایگان
۸ راما تمام پلتفرم ها دارد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۹ اطلس تحت وب / ویندوز دارد ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۰ پویش تحت وب / ویندوز / اندروید دارد ۳٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۱ تایمنیکس تمام پلتفرم ها دارد رایگان

 

نرم افزار CRM و نرم افزار ثبت حضور غیاب

در اختیار داشتن یک نرم افزار حضور غیاب حرفه ای شرط لازم برای کنترل کارکنان است. اما شرط کافی، بهره مندی از نرم افزار CRM در کنار این سیستم است. چرا؟

نرم افزار CRM و نرم افزار ثبت حضور غیاب

یک نرم افزار CRM وظیفه‌ی افزایش سرعت و دقت در فرایندها را بر عهده دارد. پس از اینکه اطلاعات سامانه ورود و خروج ثبت شدند، به بستری نیاز دارید تا این داده ها به صورت شناور مورد استفاده بخش های مختلف قرار بگیرند. از طرف دیگر برای بررسی دقیق‌تر وضعیت پرسنل، نیاز به سیستم گزارش دهی در سازمان ها است که پیام گستر با سابقه‌ی طولانی در ارائه نرم افزارهای CRM به اذعان شرکت های مختلف، بهترین انتخاب برای این سیستم مدیریت پرسنل و ارتباط با مشتری است. برای آگاهی از مزایا و قابلیت های این نرم افزار، به مقاله ی CRM چیست مراجعه نمایید.

پیام گستر که بیش از ۳۰۰۰ مشتری فعال در سطح کشور دارد، نرم افزار دانش بنیان خود را بطور رایگان به مدت ۳۰ روز در اختیار کسب و کارها قرار داده است تا با دریافت دمو ، این نرم افزار را امتحان کنند.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *