OKR چیست؟

okr چیست

OKR چیست؟

این که شرکت های بزرگ مانند اینتل، گوگل، توییتر، اوبر، لینکدین و… از چه روشی برای مدیریت شرکت های خود استفاده می کنند همواره برای سازمان ها هیجان انگیز بوده است. رمز شادابی و کارآمدی این شرکت های بزرگ نیز برای همگان جای سوال داشته است.

جالب است بدانید که این شرکت ها از روشی به نام OKR برای مدیریت برنامه ها و اهداف خود بهره می برند که در ادامه به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت. اما پیش از تعریف OKR باید به دو سوال پاسخ داده شود:
۱_ برای دستیابی به چه چیزی می خواهم تلاش کنم؟
۲_ چگونه متوجه رسیدن به هدف تعیین شده شوم؟

تعریف OKR

OKR مخفف عبارت Objective & Key Results بوده و به معنای “اهداف و نتایج کلیدی” می باشد. این روش، راهکاری برای تعریف و پیگیری اهداف و نتایج آن‌ ها است که معمولاً به صورت فصلی (۳ ماهه) و سالانه تعریف می شود.

این روش که ایده‌ی آن برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ توسط اندی گراو (Andy Grove) در شرکت اینتل مطرح شد. مدیریت بر مبنای اهداف و نتایج کلیدی (OKR) نام دارد. ۲۹ سال بعد در سال ۱۹۹۹ جان دوئر(John Doerr) در کمپانی بزرگ گوگل با اندکی تغییرات آن را معرفی کرد و از گراو به عنوان پدر این روش یاد کرد و هم اکنون ۱۸ سال است که گوگل از آن استفاده می کند.
OKR در واقع یک فرآیند مدیریت رهبری بسیار موفق می باشد که هدف آن اتصال سازمان، دپارتمان،تیم و اشخاص است که به صورت سلسله مراتب برای رسیدن به اهداف مختلف قابل اندازه گیری است. به طور خلاصه: OKR ها معیاری برای اندازه گیری میزان دستیابی به اهداف و تبدیل معیارهای کیفی به پارامتر های کمی می‌باشد.

در این روش هر شخص با اطلاع از وظایف و مسئولیت های مربوط به خود، برای تحقق این اهداف مشخص تلاش می کند. OKR ها شامل لیستی متشکل از  ۳ تا ۵ هدف با بالاترین اولویت برای هر شخص می باشد که هر کدام از این اهداف، دارای ۳ تا ۵ زیر هدف و نتیجه کلیدی و قابل اندازه گیری هستند. هر نتیجه کلیدی شامل یک نمره‌ی پیشرفت است که از (( ۰-۱۰۰٪ یا ۰ تا ۱٫۰ )) بوده و نشان دهنده میزان دستاورد هر یک می باشد.

در این روش یک رهبر و یا مدیر وجود دارد که وظیفه مدیریت تیم را بر عهده دارد.
نمره قابل قبول برای هر OKR بین ۰٫۶ تا ۰٫۷ است. به طوری که اگر افراد همواره نمره ۱ بگیرند بدین معناست که که OKR آنها به اندازه کافی جاه طلبانه نبوده است و دستیابی به آنها ساده است. از طرف دیگر اگر افراد همواره نمراتی در بازه ۰ تا ۰٫۳ بگیرند به آن معناست که OKR منطقی تعریف نشده است و دستیابی به آن غیر ممکن بوده است. تعریف منطقی و مشورتی این معیارها یکی از عوامل اصلی موفقیت متد OKR می باشد. در انتهای هر فصل نمره ها محاسبه شده و اگر در بازه عددی ۰٫۵ تا ۰٫۷ باشند، بدین معنی است که معقول طراحی شده اند.

ویژگی های یک برنامه OKR خوب چیست؟

با توجه به موارد گفته شده، باید پیش از آغاز هر فصل، اهداف و معیارهای دستیابی برای هر شخص مشخص شوند. در استفاده از OKR باید توجه داشته باشید که این روش به هیچ عنوان به معنی ارزیابی کارکنان نیست. یعنی OKR به عنوان ابزاری برای مقابله با کارکنان نبوده و برعکس باید موجب افزایش بهره‌وری و ایجاد انگیزه می شود. چند نکته در مورد OKR ها بسیار مهم و حائز اهمیت است و در واقع می توان آن ها را از ویژگی های یک او کی آر مناسب دانست:

 • معیار های دستیابی به این اهداف باید کاملا منطقی تدوین شوند و ابزار لازم برای رسیدن به آنها وجود داشته باشد. این اهداف نه باید رویایی و دست نیافتنی باشند و نه باید پیش پا افتاده و ساده باشند.
 • سیستم OKR یک متد پاداش محور (Bonus) برای کارمندان باید باشد و اگر این اهداف محقق نشد به عنوان جریمه لحاظ نشود.
 • در حد امکان باید از معیارهای غیر کاری و مرتبط به مسائل رفتاری نیز در این OKR ها استفاده کرد.

تفاوت اصلی OKR و KPI در دسترسی همگانی آن است. به این صورت که OKR های افراد برای تمام کارمندان سازمان شفاف و در دسترس است ولی KPI هر شخص صرفا مختص به خود اوست و پرسنل دیگر در جریان آن نیستند. برای مطالعه کامل درباره‌ی KPI به مقاله KPI چیست مراجعه نمایید.

یک مثال برای درک بهتر OKR

واضح است که تعیین این OKR ها مستلزم آگاهی کامل از ماموریت های سازمان است تا مطابق با آنها پیش رود و برای هر شرکت، هر واحد و هر شخص (بسته به شرایط مختلف) متفاوت است. حالا اما به عنوان یک مثال:

به منظور روشن تر شدن موضوع، فرض کنید که شما برای برنامه تبلیغات شبکه های اجتماعی خود قصد افزایش تعداد کاربران خود را دارید. حال می خواهیم با توجه به توضیحاتی که پیش تر داده ایم به سراغ OKR برویم.

برای حل این مشکل، نیاز به شاخص های قابل اندازه گیری (Countable measures) است تا بتوان دقیقا در مسیر مشخص قدم برداشت. شاخص هزینه جذب مشتری (CAC) که سود حاصل از فروش در آن دخیل است، یکی از گزینه های مناسب برای اندازه گیری آن است.

در واقع هدف ما حفظ مشتری خشنود به‌ شرط کنترل قیمت اجناس است. کل مثال فوق در قالب استاندارد OKR به شکل زیر مستند یا ضبط (Record) می‌شود. توجه کنید که همواره امکان تنظیم مجدد اهداف در فواصل کوتاه وجود دارد و نیازی به سخت‌گیری و مطالعات پیچیده برای کشف معیارهای ۱۰۰% صحیح نیست. بنابراین ساده‌ترین و در دسترسی‌ترین معیارها را انتخاب کنید. به طور مثال:

هدف (Objective):

افزایش کاربران شبکه های اجتماعی
(برای انتخاب هدف توجه داشته باشید می بایست به این سوال پاسخ دهید که دستاورد نهایی چیست؟)

دستاوردهای کلیدی (Key Results):

(برای انتخاب KR می بایست پاسخ این سوال را بدهید. چگونه می توانیم دستیابی به آن هدف را اندازه گیری کنیم؟)

 • کاهش نرخ دی اکتیو و از دست رفتن کاربر از ۱۰ به ۲ درصد(unfollow)
 • افزایش ترافیک روزانه ارگانیک (بدون هزینه) از ۴۰۰ به ۱۴۰۰ (Follow)
 • افزایش متوسط بازدید پست ها برحسب کاربر فعال از ۷۰ به ۱۵۰(Avg.reach/post)
 • بهبود اشتیاق کاربر (کاربرانی که اطلاعات پروفایل خود را کامل می‌کنند) از ۴۰ به ۸۰ درصد(Engagement)

علاوه بر تمام این موارد، هماهنگی با افراد تیم و بخش های دیگر را نیز می توان به عنوان پارامتر های ارزیابی OKR در نظر گرفت. همچنین همراهی با سازمان و مسائل رفتاری اخلاقی نیز در این لیست جای دارند.

مزایای استفاده از OKR چیست؟

از مزایای استفاده از این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمرکز تلاش ها و فعالیت های سازمان
 • شکل گیری یک نظام فکری مناسب در شرکت
 • امکان اندازه گیری میزان دسترسی به اهداف
 • مشخص شدن اهداف اصلی شرکت

شرکت های پیشتاز همواره به دنبال استفاده از یک روش منحصر به فرد و کاربردی برای مدیریت اهداف کوتاه و بلند مدت خود بوده‌اند. OKR به عنوان یکی از این روش ها می تواند برای شرکت های کوچک و بزرگ که به دنبال نظارت مستمر و مشخص شدن وظایف کارکنان هستند بسیار کاربردی و تاثیرگذار باشد.

پیام گستر نیز در جرگه شرکت هایی است که در مسیر ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود همانند دیگر مجموعه های بزرگ در جهان از روش OKR برای رهبری تیم خود و ایجاد ارتباط بین دپارتمان های مختلف بهره می برد. 

نکته دیگر آن که برای رسیدن به این اهداف نیازمند ابزاری هستیم که بسیاری از آن ها در نرم افزار های CRM وجود دارد. این سیستم ها به عنوان نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، ماژول های مختلفی برای پیگیری وظایف، یادآوری ها و مدیریت بخش های گوناگون سازمان داشته و ابزار تکنولوژیک کسب و کارها حتی در زمان دورکاری می باشد (نرم افزار CRM چیست؟). به منظور ارتباط نزدیک تر و ملموس با این نرم افزار می توانید از طریق لینک دریافت دمو به طور رایگان و به مدت ۳۰ روز آن را دریافت نمایید. دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *