OKR چیست؟


OKR چیست؟

این موضوع که شرکت های بزرگ مانند اینتل، گوگل، توییتر، اوبر، لینکدین و… از چه روشی برای مدیریت شرکت های خود استفاده می کنند همواره برای ما هیجان انگیز بوده است همچنین شاداب و کارآمد بودن این شرکت ها در ادوار مختلف برای همه جای شگفتی دارد.

جالب است بدانید که این شرکت ها از روشی به نام OKR برای مدیریت برنامه ها و اهداف خود بهره می برند که در ادامه به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت. اما پیش از تعریف OKR باید به دو سوال پاسخ داده شود:
۱_ برای دستیابی به چه چیزی می خواهم تلاش کنم؟
۲_ چگونه متوجه رسیدن به هدف تعیین شده شوم؟

تعریف OKR

OKR مخفف Objective & Key Results بوده به معنای (اهداف و نتایج کلیدی)، که روشی برای تعریف و پیگیری اهداف و نتایج آن‌ ها است که معمولاً به صورت فصلی (۳ ماهه) و سالانه تعریف می شود.

این روش که برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ توسط اندی گراو (Andy Grove) در شرکت اینتل ایده مطرح شد. مدیریت بر مبنای اهداف و نتایج کلیدی (OKR) نام دارد. ۲۹ سال بعد در سال ۱۹۹۹ جان دوئر(John Doerr) در کمپانی بزرگ گوگل با اندکی تغییرات آن را معرفی کرد و از گراو به عنوان پدر این روش یاد کرد و هم اکنون ۱۸ سال است که گوگل از آن استفاده می کند.
OKR در واقع یک فرآیند مدیریت رهبری بسیار موفق بوده که هدف آن اتصال سازمان، دپارتمان،تیم و اشخاص است که به صورت سلسله مراتب برای رسیدن به اهداف مختلف قابل اندازه گیری است.

در این روش هر شخص کارهای مربوط به خود را دانسته و برای تحقق به یک هدف مشخص تلاش می کنند. OKR ها شامل یک لیست ۳ تا ۵ هدف با بالاترین الویت در زیر هدف ۳ تا ۵ نتیجه کلیدی و قابل اندازه گیری هستند. هر نتیجه کلیدی شامل یک نمره و یا یک نشانگر پیشرفت است که از ( ۰-۱۰۰٪ یا ۰ تا ۱٫۰ ) است که نشان دهنده میزان دستاورد هر کدام می باشد.

در این روش یک رهبر و یا مدیر وجود دارد که وظیفه مدیریت تیم را بر عهده دارد.
نمره قابل قبول برای هر OKR بین ۰٫۶ تا ۰٫۷ است. به طوری که اگر افراد همواره نمره ۱ بگیرند بدین معناست که که OKR آنها به اندازه کافی جاه طلبانه نبوده است. در انتهای هر فصل ممکن است key result ها به نمره ۱ نرسد.

OKR چگونه کار می کند؟

بنابراین باید در فصل بعدی این موارد را پوشش داد. در استفاده از OKR باید توجه داشته باشید که این روش به هیچ عنوان به معنی ارزیابی کارکنان نیست. یعنیOKR به عنوان ابزاری برای مقابله با کارکنان نبوده و در عین حال موجب افزایش بهره‌وری و ایجاد انگیزه می شود.

در این روش هر شخص کارهای مربوط به خود را دانسته و برای تحقق به یک هدف مشخص تلاش می کنند. OKR ها شامل یک لیست ۳ تا ۵ هدف با بالاترین الویت در زیر هدف ۳ تا ۵ نتیجه کلیدی و قابل اندازه گیری هستند. هر نتیجه کلیدی شامل یک نمره و یا یک نشانگر پیشرفت است که از ( ۰-۱۰۰٪ یا ۰ تا ۱٫۰ ) است که نشان دهنده میزان دستاورد هر کدام می باشد. در این روش یک رهبر و یا مدیر وجود دارد که وظیفه مدیریت تیم را بر عهده دارد.


نمره قابل قبول برای هر OKR بین ۰٫۶ تا ۰٫۷ است. به طوری که اگر افراد همواره نمره ۱ بگیرند بدین معناست که که OKR آنها به اندازه کافی جاه طلبانه نبوده است. در انتهای هر فصل ممکن است key result ها به نمره ۱ نرسد.

بنابراین باید در فصل بعدی این موارد را پوشش داد. در استفاده از OKR باید توجه داشته باشید که این روش به هیچ عنوان به معنی ارزیابی کارکنان نیست. یعنیOKR به عنوان ابزاری برای مقابله با کارکنان نبوده و در عین حال موجب افزایش بهره‌وری و ایجاد انگیزه می شود.

یک مثال برای درک بهتر

به منظور روشن تر شدن موضوع، فرض کنید که شما برای برنامه تبلیغات شبکه های اجتماعی خود قصد افزایش تعداد کاربران خود را دارید. حال می خواهیم با توجه به توضیحاتی که پیش تر داده ایم به سراغ OKR برویم.

برای حل این مشکل، نیاز به شاخص های قابل اندازه گیری (Countermeasure) داریم تا حرکت صحیح را بتوان به توسط آن تنظیم کرد. شاخص هزینه جذب مشتری (CAC) که سود حاصل از فروش در آن دخیل است، گزینه مناسبی برای اندازه گیری است.

در واقع هدف ما حفظ مشتری خشنود به‌ شرط کنترل قیمت اجناس است. کل مثال فوق در قالب استاندارد OKR به شکل زیر مستند یا ضبط (Record) می‌شود. توجه کنید که همواره امکان تنظیم مجدد اهداف در فواصل کوتاه وجود دارد و نیازی به سخت‌گیری و مطالعات پیچیده برای کشف معیارهای ۱۰۰% صحیح نیست. بنابراین ساده‌ترین و در دسترسی‌ترین معیارها را انتخاب کنید

هدف (Objective):

افزایش کاربران شبکه های اجتماعی
(برای انتخاب هدف توجه داشته باشید می بایست به این سوال پاسخ دهید که دستاورد نهایی چیست؟)

دستاوردهای کلیدی (Key Results):

(برای انتخاب KR می بایست پاسخ این سوال را بدهید. چگونه می توانیم دستیابی به آن هدف را اندازه گیری کنیم؟)

  • کاهش نرخ دی اکتیو و از دست رفتن کاربر از ۱۰ به ۲ درصد(unfollow)
  • افزایش ترافیک روزانه ارگانیک (بدون هزینه) از ۴۰۰ به ۱۴۰۰ (Follow)
  • افزایش متوسط بازدید پست ها برحسب کاربر فعال از ۷۰ به ۱۵۰(Avg.reach/post)
  • بهبود اشتیاق کاربر (کاربرانی که اطلاعات پروفایل خود را کامل می‌کنند) از ۴۰ به ۸۰ درصد(Engagement)

مزایای OKR چیست؟

از مزایای استفاده از این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تلاش هایی که در سازمان اتفاق رخ می دهد، متمرکز می شوند
  • شکل گیری یک نظام فکری مناسب در شرکت
  • امکان اندازه گیری میزان دسترسی به اهداف
  • مشخص شدن اهداف اصلی شرکت

شرکت های پیشتاز همواره به دنبال استفاده از یک روش منحصر به فرد و کاربردی برای مدیریت اهداف کوتاه و بلند مدت خود بوده‌اند. OKR به عنوان یکی از این روش ها می تواند برای شرکت های کوچک و بزرگ که به دنبال نظارت مستمر و مشخص شدن وظایف کارکنان هستند بسیار کاربردی و تاثیرگذار باشد.

پیام گستر نیز در جرگه شرکت هایی است که در مسیر ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود همانند دیگر مجموعه های بزرگ در جهان از روش OKR برای رهبری تیم خود و ایجاد ارتباط بین دپارتمان های مختلف بهره می برد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *