چگونه بر موانع شروع یک کسب و کار غلبه کنیم؟

موانع کسب و کار استرس و تلاش های بسیاری دارد که در طول مراحل رشد کسب و کار، از لحظه‌ آغاز و حتی زمانی که تجارت شما به ثبات رسیده است شما را با موانع بسیاری مواجه خواهد کرد. اگر می‌خواهید به‌عنوان یک کارآفرین و مالک یک کسب و کار به موفقیت برسید، باید آمادگی پذیرش این چالش‌ها را داشته باشید، و فعالانه با خطرات احتمالی برخوردکنید. با توجه به اینکه کارآفرینی فرآیندی خلاقانه و منحصربه فرد است، چهار مانع مشترک وجود دارد که هر کارآفرین باید پیش از شروع کسب و کار بر آن‌ها غلبه کند:

۱- از غرق شدن در مشغله ها حراسی نداشته باشید! 

بسیاری از اوقات برخی کارها و وظایف بین کاغذ بازی ها و در میان انبوه وظایف دیگر گم می شوند و پیگیری آن ها غیر ممکن یا حداقل بسیار سخت می شود و نمی توان کنترلی بر اوضاع داشته باشید. این مشغله ها دارای دو حالت کلی هستند. گروه اول فعالیت های ثابتی می باشند که به صورت مستمر روزانه تعدادی از آن ها به طور مشابه بین واحد های مختلف جا به جا می شوند.

گروه دوم فعالیت ها، برای یک بار و در لحظه رخ می دهند و لازم است که به واحد یا فرد مربوطه ارجاع داده شوند. اما وقتی با مشکلات، یکی یکی برخورد کنید دوباره می توانید بر شرایط تسلط پیدا کنید. زیر سیستم‌ های پیگیری، وظایف، یادآوری و هشدار، و دیگر نیازهای شرکت را ملزم به استفاده از ابزاری با قابلیتی که در هر جا و هر زمان خواسته‌ های خود را ابلاغ کنند و اطمینان داشته باشند که از کاری فروگذار نشده و فراموش نخواهد شد.

۲- استراتژی و برنامه‌ریزی اهمیت زیادی دارد! 

موفقیت بدون استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق در هیچ زمینه‌ای امکانپذیر نیست. یکی از علل مهم عدم رشد در کسب و کارهای کوچک بی توجهی به برنامه ریزی و استراتژیک می باشد. کارآفرینان یک برنامه مشخص و یکنواخت برای شرکت خود دارند و بر طبق آن هر ماه آن را اجرا می کنند. این روند، در طولانی مدت هیچ ارزشی نخواهد داشت زیرا لازمه یک برنامه‌ریزی موفق شناسایی دقیق موقعیت فعلی است. پس از شناسایی موقعیت فعلی، باید شناخت مشتریان فعلی و درک نیازهای مد نظر قرار گیرد.

درک نیاز مشتری سبب توسعه و طراحی محصولی می‌شود که بیشترین انطباق را با خواسته مشتری داشته باشد. همچنین شما باید بدانید که طی سال چقدر می‌خواهید درآمد کسب کنید و آن را به فصول و ماه‌ها تقسیم کنید و بر اساس بازه زمانی بودجه مشخص داشته باشید. این نقشه باید نشان دهد به چه طریقی و با چه پیغامی می‌بایست مشتری را جذب کنید. 

۳- بازاریابی حرفه ای را جدی بگیرید! 

کسب و کارهای کوچک عمدتاً تنها در فکر فروش هستند تا بازاریابی، امّا بسیاری از آنها حتی در فروش نیز فاقد برنامه و راهکار می باشند و در بیشتر مواقع دلیل سقوط کسب و کار خودرا، رکود اقتصادی می دانند. به راستی که هر کارآفرینی که کسب و کاری را اداره می کند تمایل به توسعه رونق دادن بیشتر آن را دارد. بازاریابی برای رشد هر کسب و کاری امری حیاتی است چون به کمک آن می توانید نیاز مشتریان خود را شناسایی کنید و آنرا برآورده سازید. فراموش نکنید اگر کسب و کارتان به صورتی است که می‌توانید از طریق ایمیل با مخاطبانتان ارتباط داشته باشید، این روش ارزان، اثرات چشمگیری در جذب و به‌روز نگداشتن مشتریان خواهد داشت. 

۴- فرآیندهای سازمانی تان را خودکارسازی کنید! 

بخش زیادی از زمان از دست رفته در سازمان ها مربوط به مکاتبات و بروکراسی اداری است. مکاتبات درون و بیرون سازمانی، هم هزینه های زیادی را به این مراکز تحمیل می کند و هم انرژی و زمان زیادی را از نیروهای انسانی می گیرد. امروزه استفاده از روش های کند، غیرمکانیزه و دستی در سازمان ها قابل قبول نیستند.

همچنین یکی از معضلاتی که با بزرگتر شدن سازمان ها به وجود می آید، نگهداری و حفظ امنیت مکاتبات به صورت دستی و فیزیکی می باشد که با صرف هزینه های بسیاری تهیه می شدند. با توجه به حجم بالای فرآیندهای سازمان هایی که به سرعت درحال تغییر هستند، اقدامات بسیاری برای خودکار سازی، و بهینه سازی گردش مکاتبات اداری و مدیریت زمان می بایست صورت بپذیرد؛ تحقق این اهداف مستلزم اجرای فعالیت ها و اقداماتی است که در طول اجرا و همچنین در پایان کار، انجام می گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *