راهنمای خرید نرم افزار CRM -سال 1398- چگونه یک نرم افزار CRM مناسب داشته باشیم؟

راهنمای خرید نرم افزار CRM

راهنمای خرید نرم افزار CRM آپدیت ۱۳۹۸ | چطور یک سی آر ام مناسب انتخاب کنیم ؟

خرید CRM چرا و چگونه؟

همه‌ کسب و کارها بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که باید برای فروش بهتر و مدیریت شفاف تر در سازمان خود از نرم افزار CRM استفاده کنند. استفاده از یک نرم افزار CRM بسیار منطقی و قابل توجیه است اما مشکل اینجاست که چگونه یک CRM متناسب با نیازهای خود انتخاب کنیم؟

این سوال به این خاطر مطرح می‌شود که بسیاری از کسب و کارها پس از انجام هزینه‌های سنگین در مدت کوتاهی متوجه ناکارآمدی محصول خریداری شده می‌شوند و دست به شکوه و شکایت از محصول خریداری شده می‌زنند. در بسیاری از مواقع نرم افزار خریداری شده نمی‌تواند نیازهای سازمان را ارضا کند و به عبارتی قابلیت های لازم را ندارد که این ناشی از عدم اطلاع از یک نرم افزار ارتباط با مشتری (CRM) است.

اصول اولیه انتخاب نرم افزار CRM

مسلما هیچ کس به صورت عمدی برای کسب و کار یا بیزنس خود تصمیم اشتباه نمی گیرد ❗ در واقع اگر اشتباه صورت بگیرد قطعا به دلیل عدم دانش کافی در مورد موضوعی است که برای آن هزینه می کنند. طبیعت نرم افزار CRM ساده کردن فرآیند کارها است و اگر خرید آن این نتیجه را میسر نکند، می توان گفت که کسب و کار عملا با ضرر مواجه می شود. در نتیجه بهتر است قبل از انتخاب، اصول اولیه خرید نرم افزار سی آر ام را رعایت کنید.
۶ اصل خرید نرم افزار CRM به شرح زیر است:

اصول انتخاب نرم افزار CRM

۱- نیازهای شغلی و عملکردی خود را تعریف کنید.

ظرفیت هر نرم افزار CRM با دیگری متفاوت است. بنابراین برای خرید نرم افزاری که قابلیت های مورد نظر شما در آن وجود داشته باشد، باید ابتدا نیازهای کسب و کار خود را شناسایی کنید. قانون شناسایی نیازها، تهیه لیست مشکلاتی است که قرار است با استقرار نرم افزار CRM برطرف گردد. این مشکلات عمده می توانند کمبودها، کاستی ها و نیازهای آتی و پیش بینی نشده باشد.

 

۲- افراد کاربلد را برای هر تخصص آماده کنید.

تغییری که نرم افزار CRM در یک سازمان ایجاد می کند، بسیار اساسی و گسترده است. بنابراین لازم است تا تمامی پرسنل در بخش های مختلف را برای این تغییر اساسی آماده کنید. برای مثال اگر قصد دارید تا با استفاده از نرم افزار CRM به ارائه خدمات پشتیبانی فروش بپردازید، باید کارشناسان و متخصصین این حوزه را استخدام کنید و یا آموزش های لازم را به آنها ارائه کنید.

 

۳- گزینه های مختلف را بررسی کنید.

بر حسب نیاز های سازمانتان می توانید انتخاب کنید که نرم افزار CRM شما تحت کلود (Cloud based) و یا نرم افزاری (all premise) باشد. چرا که هرکدام مزیت ها و در عین حال نکات منفی خاص خود را دارند. از آنجایی که بحث امنیت اطلاعات در نرم افزار CRM بسیار مهم تلقی می شود، نرم افزار های سی آر ام تحت کلود نمی تواند تا حد مطلوب قابل اطمینان باشد. همچنین بسیاری از تامین کننده ها، نرم افزار CRM را به هر دو صورت ارائه می دهند.

مطالعه بیشتر💬  بررسی جامع بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی و فروشگاهی

 

 

۴- نرم افزار CRM مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورتی که تصمیم به خرید نرم افزار CRM گرفته باشید، از سرمایه نقدی و انسانی سازمان خود هزینه می کنید تا در آینده سود بیشتری کسب کنید. بنابراین به عنوان نهایی ترین نکته برای خرید نرم افزار CRM، تعیین نرخ بازگشت سرمایه ROI مطلوب را باید در نظر بگیرید. یا تحقیق نهایی بیشتر در مورد نرخ افزایش بازگشت سرمایه CRM های مختلف، حتما انتخاب تان را به سرانجام برسانید.

 

۵- با تامین کننده تماس بگیرید و حتما درخواست ارائه حضوری کنید.

در ایران معمولا تامین کنندگان نرم افزار CRM تنها یک برند خاص را ارائه می کنند. در عین حال بسیاری دیگر نسخه های خارجی نرم افزار را به فروش می رسانند. بنابراین تمام سی آر ام های مورد نظر می تواند در دسترس باشد. دقت کنید که هنگامی که متقاعد شدید که یک نرم افزار برای شما مناسب است، حتما باید درخواست مشاوره و ارائه حضوری نرم افزار را داشته باشید. این کار باعث می شود تا بتوانید پاسخ  ابهامات ذهنی و سوالات حساس مربوط به CRM را شفاف تر دریافت کنید. ذهنیات شما باید با واقعیت نرم افزار منتخب همخوانی داشته باشد.

 

۶- در صورت وجود نسخه رایگان یا دمو حتما نرم افزار را امتحان کنید.

اغلب نرم افزارهای CRM فارسی برای آشنایی با محیط نرم افزار و ایجاد تجربه مثبت خرید و اطمینان مشتری، نسخه ای از نرم افزار را به صورت رایگان و با امکانات یا مدت محدود در اختیار کاربران قرار می دهند. برای مثال نرم افزار CRM پیام گستر، امکان استفاده از  تمامی امکانات CRM را به مدت ۳۰ روز  فراهم ساخته است.بنابراین قبل از پرداخت هزینه بر روی CRM حتما نسخه رایگان را امتحان کنید.

ویژگی های مناسب ترین نرم افزار CRM برای خرید : 

همانطور که اشاره شد، تنوع نرم افزار های CRM بسیار زیاد است و مشتریان در هر CRM به دنبال ویژگی های مد نظر کسب و کار خود هستند. اما به طور کلی ویژگی هایی که در به آنها اشاره می کنیم می تواند در بهترین نرم افزار CRM برای سازمان شما وجود داشته باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

 • فضای گرافیکی کاربردوست نرم افزار
 • وجود نسخه رایگان یا نسخه آزمایشی
 • امکان مدیریت فروش، بازاریابی و تبلیغات
 • وجود ابزار BPMS یا مدیریت فرآیندهای کاری
 • قابلیت یکپارچگی با سایر نرم افزارها
 • امکان مدیریت تلفن، اس ام اس و ایمیل
 • دارا بودن نسخه موبایل برای سهولت دسترسی
 • قابلیت ارتقا نرم افزار و افزودن ماژول و ابزار
 • مشاوره رایگان اولیه و پشتیبانی ۲۴ساعته

 

✅ اهمیت مدیریت و طراحی فرآیند روند کار(BPMS)

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای مدیران و صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ ارزش تلقی می شود امکان طراحی فرآیندهای درون و برون سازمانی به صورت گرافیکی و سپس پیاده سازی آن است.

مطالعه بیشتر💬  بررسی ۶ CRM برتر رایگان در سال ۲۰۱۹

 

نرم افزار ارتباط با مشتری (نرم افزار CRM) پیام گستر به شما این امکان را می دهد تا بدون داشتن دانش فنی خاصی، ضمن مدلسازی و طراحی چرخه ها، فرآیندهای مختلف را نیز ادغام نموده و روند پیگیری را منطبق بر سیاست های خود پیاده سازی نمایید.

 

همان طور که می دانید یک BPMS موفق، سیستمی است که کاملا منطبق با چرخه بهبود کیفیت دمینگ باشد، یعنی به منظور بهبود مستمر فرآیندها بتوانیم چند فرآیند را در دل یکدیگر جای دهیم. با این رویکرد نرم افزار CRM پیام گستر، این ویژگی را دارد که تا چند چرخه مختلف را داخل یکدیگر طراحی کنید. در زمینه مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) نیز پیام گستر رهبری خود را در بین نرم افزارهای مشابه مدیریت ارتباط با مشتری حفظ نموده است.

✅ حذف بُعد مکانی در استفاده از CRM

دارا بودن این مزیت که تمامی کاربران بتوانند در هر ساعت از شبانه روز به حساب خود دسترسی داشته باشند هزینه ها را کاهش داده و موجب افزایش اثربخشی می‌شود. نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پیام گستر این امکان را به صورت کاملا واکنش گرا (Responsive) ارائه نموده که این امر موجب می‌شود تا با تمام دستگاه‌ها اعم از موبایل، تبلت و انواع کامپیوتر قابل استفاده باشد.

 

این امکان به دو صورت قابل پیاده سازی است:

 • نصب و راه اندازی کنسول نرم افزار بر روی سرور یا یک کامپیوتر داخل سازمان
 • نصب و راه اندازی کنسول نرم افزار بر روی یک سرور اختصاصی خارج از محیط سازمان

داشتن امکان ویرایش تحت وب در نرم افزار CRM پیام گستر از مزایای ارزنده ای است که این محصول را نسبت به اکثر رقبای خود برتری بخشیده است. با این امکان بدون نصب نرم افزار CRM بر روی تک تک سیستم ها و همچنین پرداخت هزینه اضافی نسبت به سرویس های ابری (Cloud) کاربران را قادر می سازد تا در هر لحظه و هر مکان به تمام امکانات در نرم افزار CRM دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این، برای استفاده از نرم افزار CRM پیام گستر نیازمند اتصال به اینترنت نبوده و به صورت آفلاین (offline) نیز می توانید به نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ( CRM) پیام گستر دسترسی داشته باشید.

 

در مسیر حفظ جایگاه رهبری

برخورداری از یک تیم متشکل از متخصصان فنی به منظور رفع مشکلات احتمالی نرم افزار CRM و ارائه ی ماژول های پیشرفته به منظور هرچه کاربردی و بی عیب و نقص بودن محصول ارائه شده موجب گردیده تا پیام گستر بتواند رهبری بازار نرم افزارهای CRM را به دست گیرد.

در-مسیر-حفظ-جایگاه-رهبری نرم افزار های CRM

ارائه نسخه‌های جدید، امکانات بیشتر و کمک به کاربرپذیری نرم افزار تنها بخش کوچکی از وظایف این بخش از در پیام گستر است. تلاش این بخش موجب شده تا کاربران به راحتی بتوانند به روزرسانی‌های مربوط به نرم افزار را انجام دهند و در نهایت آسودگی به استفاده از بخش‌های مختلف نرم افزار بپردازند. یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار جالب برای کاربران CRM پیام گستر، امکان ساخت سایت است که با این امکان شما می‌توانید سایت شخصی خود را داشته و به طراحی آن بپردازید.

مطالعه بیشتر💬  تفاوت نرم افزار CRM کلود(Cloud) و آفلاین؛ کدام مناسب تر است؟

اهمیت نرم افزار CRM

گاهی اوقات، سازمان ها پس از خرید CRM نمی توانند از تمام امکانات آن بهره‌مند شوند و این مورد موجب می‌شود تا صاحبان کسب و کارها خط بطلانی بر روی تمامی فلسفه نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری بکشند.

اهمیت-نرم-افزار-CRM

دلیل اصلی بروز چنین معضلی عدم وجود دانش مورد نیاز برای استفاده از CRM در سازمان است که اشخاص را با سردرگمی در استفاده از آن مواجه می‌کند. نرم افزار پیام‌گستر افزون بر امکان استفاده از نسخه رایگان یا دمو (Demo) بخش بزرگی از تمرکز خود را بر روی پشتیبانی و آموزش کار با نرم افزار CRM کرده است و امکان آموزش رایگان مشتریان را به صورت وبینار (webinar) محیا کرده است. همچنین برگزاری کلاس های آموزشی و دوره های مختلف به صورت حضوری و غیر حضوری (آنلاین) و همچنین پشتیبانی فعال یک پیام مشخصی برای کاربران پیام گستر دارد و آن هم این که:

 

«شما در استفاده از پیام گستر تنها نیستید»

 

این امکانات دست به دست هم داد تا پیام گستر شعار “فناوری بر مدار مشتری” را برای خود برگزیند و مشتریان نیز آن را تصدیق کنند.

 

این تمام ماجرای خرید CRM نیست!

نرم افزار CRM پیام گستر با امکان همگام سازی فوق العاده، این قابلیت را داراست که به تمام نرم افزارهای دیگر متصل (Sync) شود، تا سازمان ها بتوانند از این طریق اطلاعات داخل نرم افزارهای دیگر را استفاده و تحلیل نمایند. ظرفیت همگام سازی نرم افزار  CRM پیام گستر به حدی بالاست که در این مسیر هیچ رقیبی را مقابل خود نمی‌بیند.

پیام گستر با توجه به ابعاد سازمان ها و کسب و کارها پکیج های مختلفی را در نظر گرفته تا سازمان ها بتوانند متناسب با نیاز خود بسته های خود را انتخاب کنند و از صرف هزینه های اضافی جلوگیری شود. همچنین سازمان ها می توانند پس از خرید CRM پیام گستر با توجه به نیاز خود امکانات بیشتری را تحت عنوان ماژول های تکمیلی دریافت کنند. شخصی سازی این نرم افزار بسته به سلیقه‌ی کاربران، باعث جلوگیری از خستگی زودرس کارمندان از CRM است که به قابلیت های پیام گستر افزوده است.

 

پیام گستر به عنوان ارائه دهنده بهترین نرم افزار CRM در ایران توانسته جایگاه خوبی در بین سازمان ها کسب کرده و برای شرکت های فعال حوزه تولید نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتریان به یک الگوی موفق بدل شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *