Active Directory چیست و چگونه با نرم افزار CRM همگام می شود؟ - بلاگ

Active Directory چیست

Active Directory چیست و چگونه با نرم افزار CRM همگام می شود؟

در سال ۲۰۰۰ شرکت مایکروسافت، اکتیو دایرکتوری را با ویندوز سرور ۲۰۰۰ ارائه کرد و در ادامه با عرضه ویندوزهای دیگر در سالهای بعد، برای این active directory آپدیت ها و ورژن های مختلفی ارائه داد. به مرور جنگل ها و قابلیت ادیت، امنیت بیشتر و انتقال به فضای ابری میسر شد. به کمک این سیستم، کاربران قادر خواهند بود اتصال دامین های مختلف را با یکدیگر برقرار کنند و از طریق یک احراز هویت، به شبکه های مختلف متصل شوند؛ شبکه های مثل نرم افزار crm. اما دقیقا این اکتیو دایرکتوری چیست و چه سیستم هایی را به هم مرتبط می کند؟

اکتیو دایرکتوری و بخش های آن

در واقع اکتیو دایرکتوری تعیین می کند که کدام کاربر با کدام دیوایس تحت کدام دامین به چه فعالیتی بپردازد. تمام اطلاعات و داده هایی که در اکتیو دایرکتوری های ذخیره می شوند، تحت عنوان شیء و اشیاء در سیستم معرفی می شوند. این هویت ها که شامل ” کاربر، کامپیوتر، گروه و دیوایس های مختلف ” می باشند، با صفات و ساختارهای خاصی ذخیره می شوند:

  • دامین: مهمترین و زیرین ترین لایه در اکتیو دایرکتوری است و هر اکتیو دایرکتوری حداقل یک شیء دامین دارد.
  • درخت (Tree) : برای دسته بندی گروه ها به صورت ساختارمند، از درخت در اکتیو دایرکتوری استفاده می شود که دامین ها در آن فرزند و اولاد محسوب می شوند.
  • جنگل (Forest) : مجموعه ای از درخت ها در اکتیو دایرکتوری است که ارتباط trust در آن وجود دارد. این رابطه بین دو forest مجزا تشکیل می‌شود و می‌تواند یک‌طرفه یا دوطرفه باشد. به کمک این رابطه کاربران دو forest می‌توانند به forest دیگر متصل شوند و با حساب کاربری خود در forest دیگر احراز هویت شوند. این جنگل ها را می توان والد درختان دانست.
  • واحدهای سازمانی (Organization Unit & Container) : بالاترین لایه و آخرین بخش در Active Directory را OU یا واحد سازمانی می نامند. مثلا با استفاده از سیاست‌های گروهی، می‌توان کاربرانی را که در یک OU‌ خاص قرار دارند موظف کرد تا رمز عبور خود را هر ۳۰ روز عوض کنند.

در واقع اگر بخواهیم اکتیو دایرکتوری را به بدن یک انسان تشبیه کنیم، دامین ها را می توان سلول نامید، درخت ها بافت را تشکیل می دهند، جنگل ها اندام هستند و واحد ها عضو بدن می باشند.

ارتباط Active Directory  و CRM

ارتباط Active Directory  و CRM

Active directory (AD) سرویس مدیریت منابع شبکه است که توسط Microsoft ارائه شد که هدفش تعیین ساز و کاری برای احراز هویت و تخصیص دسترسی ها به شبکه های مختلف است. به طور مثال با ارتباط سیستم ویندوز یک کاربر با سامانه CRM آن، پس از ورود به محیط ویندوز از طریق نام کاربری و رمز عبور (Authentication) می تواند بدون نیاز به لاگین نرم افزار CRM خود، از طریق یکپارچگی این دو شبکه مستقیما به آن وارد شود. این امکان برای اتصال شبکه های مختلف وجود داشته و مثال های متعددی دارد.

نرم افزار CRM پیام گستر با اتصال به اکتیو دایرکتوری این شرایط را برای کاربران فراهم می کند تا با صرفه جویی در زمان و منابع سازمانی، پس از ورود به ویندوز، با همان یوزر و پسورد به نرم افزار CRM نیز متصل شوید. به این ترتیب ویندوز و سی آر ام کاملا با یکدیگر همگام شده و در عین حال امنیت بسیار بالای سیستم حفظ خواهد شد. برای استفاده از این نرم افزار کافی است از طریق لینک قیمت crm اقدام نمایید.

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *